Dokument & lagar (101 träffar)

Omröstning 2008/09:UU11p36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen (CCW)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen CCW Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 50. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka (NRF)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka NRF Riksdagen avslår motion 2008/09:U18 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 44. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18 m 86 0 0 11 c 26

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p21 Natoövningar inom svenskt territorium

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 21 Natoövningar inom svenskt territorium Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 3, 2008/09:U17 yrkande 5 och 2008/09:U19 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 5, 2007/08:U273, 2007/08:U348 yrkande 7, 2007/08:U356, 2008/09:U17 yrkande 1, 2008/09:U18 yrkande 1, 2008/09:U230, 2008/09:U279,

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 47. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:KU25p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:KU25 Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:K8 yrkande 1. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 107 0 0 23 m 83

2009-06-11

Omröstning 2008/09:KU23p8 Åtgärder på utbildningsområdet

Votering: betänkande 2008/09:KU23 Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.förslagspunkt 8 Åtgärder på utbildningsområdet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:K4 yrkande 4, 2008/09:K7 yrkande 7 och 2008/09:K297 yrkandena 1 och 2. Datum: 2009-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-10

Omröstning 2008/09:KU23p2 Kostnadsförslag för en utvidgning av förvaltningsområdena m.m.

Votering: betänkande 2008/09:KU23 Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.förslagspunkt 2 Kostnadsförslag för en utvidgning av förvaltningsområdena m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:K7 yrkandena 3-5 och 2008/09:K376. Datum: 2009-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v

2009-06-10

Betänkande 2008/09:KU26

Ett av utgiftsområdena i statens budget ändrar namn. Utgiftsområde 23 ändrar namn från Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar till Areella näringar, landsbygd och livsmedel. Namnändringen ska göra det tydligare vilken verksamhet som bedrivs inom utgiftsområdet. Till de areella näringarna räknas näringar som använder biologiska och naturgeografiska resurser på land och i vatten. Hit räknas jordbruk, skogsbruk, fiskerinäring, jakt och rennäring.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-06-09 Debatt: 2009-06-17 Beslut: 2009-06-17

Betänkande 2008/09:KU26 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2008/09:UU11

Riksdagen har behandlat olika frågor om svensk säkerhetspolitik och kommer fram till följande. Hot mot freden och vår säkerhet kan bäst avvärjas i gemenskap och samverkan med andra länder. Ett starkt FN-system i nära samarbete med regionala och andra organisationer är central. EU har en särställning i svensk utrikes- och säkerhetspolitik och det finns ett starkt samband mellan Sveriges säkerhetspolitik och vår Europapolitik. Säkerheten stärks genom europeisk integration. EU:s gemensamma utrikes- säkerhets- och försvarspolitik har främjat fred och stabilitet på många håll i världen, från Balkan och Georgien i vårt närområde till Tchad i Afrika och Aceh i Asien. Nato är en central aktör för europeisk säkerhet och integration och för internationell krishantering. Nato har den mest utvecklade förmågan för ledning och genomförande av militära krishanteringsinsatser. Sverige ska verka för att de transatlantiska relationerna stärks. Riksdagen välkomnar att EU har utvecklat den europeiska säkerhets- och försvarspolitiken. I dag finns ett strategiskt partnerskap mellan EU och Nato som syftar till att undvika dubbelarbete och att verksamheterna i stället stärker varandra. Sverige är militärt alliansfritt. Hot mot freden och vår säkerhet kan bäst avvärjas i gemenskap och samverkan med andra länder då militära konflikter i vårt närområde inte enbart påverkar ett land. Sverige kommer inte att förhålla sig passivt om en katastrof eller angrepp skulle drabba ett annat medlemsland i EU eller ett nordiskt land. Sverige bör därför både kunna ge och ta emot militärt stöd. Det är Sverige självt som definierar den närmare innebörden av den militära alliansfriheten. Riksdagen avslutade ärendet utan vidare åtgärd.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 33
Beredning: 2009-04-21 Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-06-11 Beslut: 2009-06-16

Betänkande 2008/09:UU11 (pdf, 447 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa säkerhetspolitiska frågor

Betänkande 2008/09:KU20


Beredning: 2009-01-15 Justering: 2009-05-14 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU20 (pdf, 1603 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2008/09:KU25

Lagen om arvoden till Sveriges företrädare i Europaparlamentet, den så kallade företrädarlagen, ska bara i undantagsfall gälla för svenska EU-parlamentariker i fortsättningen. Bakgrunden till lagändringen är en ny ledamotsstadga som EU-parlamentet har antagit. Den innebär att parlamentet i stället för medlemsländerna ska betala ut EU-parlamentarikernas arvoden och pensioner efter den 14 juli 2009. Företrädarlagen ska dock gälla för redan intjänade förmåner, som intjänad ålderspension. Dessutom ska bestämmelserna om inkomstgaranti ändras så att de närmare ansluter till de regler som gäller för svenska riksdagsledamöter. Riksdagen sa ja till regeringens förslag men med vissa ändringar. Bland annat införs bestämmelser om jämkning av inkomstgaranti. Lagändringarna börjar gälla den 14 juli 2009.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU25 (pdf, 2277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet

Betänkande 2008/09:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU21 (pdf, 171 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Omröstning 2008/09:UU16p4 Vatten

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 4 Vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 3, 2007/08:U226 yrkandena 12-14 och 16, 2007/08:U276 yrkande 3, 2007/08:U358 yrkande 4 i denna del och 2008/09:U208 yrkande 6. Datum: 2009-05-14 Omröstning

2009-05-14

Omröstning 2008/09:UU16p1 Mål och inriktning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 1 Mål och inriktning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N201 yrkande 9, 2007/08:U358 yrkandena 4 i denna del och 12, 2007/08:U359 yrkandena 13, 14 och 16, 2008/09:U267, 2008/09:U296 yrkandena 1 och 2 samt 2008/09:U349

2009-05-14

Betänkande 2008/09:KU23

En ny lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk ersätter nu gällande lagar på området från och med den 1 januari 2010. De grupper som utgör nationella minoriteter är samer, sverigefinnar, tornedalingar, romer och judar. Minoritetsspråken är samiska, finska, meänkieli (tornedalsfinska), romani chib och jiddisch. Den nya lagen innebär att förvaltningsområdena för finska utvidgas med 18 kommuner och samiska med 13 kommuner. Det innebär att fler människor kan få viss samhällsservice på finska och samiska. Den nya lagen innehåller också regler om rätt att använda finska, meänkieli och samiska hos myndigheter och domstolar samt om uppföljning av lagen.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-12 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:KU23 (pdf, 760 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.

Omröstning 2008/09:UU17p1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010

Votering: betänkande 2008/09:UU17 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010, förslagspunkt 1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010 Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-05-06 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p24 Införlivning av nya direktiv

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 24 Införlivning av nya direktiv Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 6. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p20 Miljö- och jordbrukspolitik

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 20 Miljö- och jordbrukspolitik Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 5. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-05-06