Dokument & lagar (52 träffar)

Betänkande 2008/09:SfU12

Personer som fått tidsbegränsad sjukersättning eller aktivitetsersättning utan att själva ha ansökt om ska kunna beviljas fortsatt ersättning för ytterligare perioder om sammanlagt högst 18 månader i de fall Försäkringskassan fattat sitt beslut före den 1 juli 2008 men förmånen börjat betalas ut den 1 juli 2008 eller senare. Ändringen börjar gälla den 15 juni 2009.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU12 (pdf, 28 kB)

Betänkande 2008/09:SfU11

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att utveckla sin styrning och uppföljning av Försäkringskassans och CSN:s utbetalnings- och fordringsverksamhet utomlands. Regeringen fick också i uppdrag att se över de regelverk som styr myndigheternas fordringshantering utomlands för att effektivisera verksamheten och göra den mer rättssäker. Bakgrunden är en granskning av Riksrevisionen som har visat på flera brister som gäller både Försäkringskassans och CSN:s hantering av utbetalningar, återkrav och fordringar utomlands. Den bristande hanteringen har varit ett problem under en längre tid och kan enligt Riksrevisionen medföra att staten riskerar att gå miste om betydande belopp genom att skulderna preskriberas. Regeringen och myndigheterna har enligt Riksrevisionen inte gjort tillräckligt för att säkerställa en effektiv och rättssäker hantering. Granskningen visar även på ett komplext regelverk som ger dels utrymme för tolkningar, dels begränsade förutsättningar för myndigheterna att effektivt driva in fordringar utomlands.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU11 (pdf, 44 kB)

Betänkande 2008/09:SfU10

Försäkringskassan, arbetslöshetskassorna och socialnämnderna ska lämna ut vissa uppgifter till den kommunala nämnd som handlägger ärenden om vårdnadsbidrag. Syftet är att minska felaktiga utbetalningar från kommunen, öka effektiviteten samt förbättra servicen till enskilda. Riksdagen beslutade också om sekretesskydd för ärenden om vårdnadsbidrag och om att Försäkringskassan i vissa fall ska kunna återkräva felaktigt utbetalt vårdnadsbidrag. Reglerna om vårdnadsbidrag för adopterade barn kompletteras. Det innebär att tidpunkten då föräldern fick barnet i sin vård ska anses som tidpunkten för barnets födelse när man bestämmer den övre åldergränsen för hur gammalt barnet får vara för att vårdnadsbidrag ska kunna lämnas. Vidare ska vårdnadsbidrag få lämnas för högst två år och längst till dess att barnet fyller fem år. Adoptivbarn som är födda före den 30 juni 2008 men som kommer i adoptivförälderns vård efter denna tidpunkt ska omfattas av reglerna för jämställdhetsbonus. De nya reglerna började gälla den 1 juli 2009.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-04-16 Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU10 (pdf, 1208 kB)

Omröstning 2008/09:SfU8p4 Begreppet väpnad konflikt

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 4 Begreppet väpnad konflikt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. s yrkandena 2 och 9, 2008/09:Sf9 av Bodil Ceballos och Gunvor G Ericson båda mp yrkande 1, 2008/09:Sf232 av Raimo Pärssinen s2008/09:Sf282 av Raimo Pärssinen

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p23 Ansökan om uppehållstillstånd för anhöriga m.fl.

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 23 Ansökan om uppehållstillstånd för anhöriga m.fl. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf295 av Thomas Bodström s2008/09:Sf319 av Bodil Ceballos m.fl. mp yrkandena 4 och 8 samt 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 16. Datum: 2009-04-22

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p10 EU:s yttre gränser

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 10 EU:s yttre gränser Riksdagen avslår motion 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 7 och 8. Datum: 2009-04-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 107 0

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p6 Könsrelaterad förföljelse

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 6 Könsrelaterad förföljelse Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U323 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp yrkandena 32 och 33, 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 19 och 20, 2008/09:Sf375 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 13, 2008/09:So526 av

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p22 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 22 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 8, 2008/09:Sf319 av Bodil Ceballos m.fl. mp yrkande 5, 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 15 i denna del, 2008/09:Sf368 av Bodil Ceballos m.fl.

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p14 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf332 av Kalle Larsson m.fl. v yrkande 3 och 2008/09:Sf345 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Ulrika Karlsson i Uppsala båda mDatum: 2009-04-22 Omröstning i sakfrågan

2009-04-22

Betänkande 2008/09:SfU8

Regeringen har redovisat för riksdagen den svenska migrations- och asylpolitiken för perioden 1 januari 2007-30 juni 2008. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg. Riksdagen sa också nej till motioner från den allmänna motionstiden 2008 som rör asyl- och migrationsfrågor samt svenskt medborgarskap. Motionerna handlar bland annat om samarbetet inom EU, skyddsbehov, begreppet väpnad konflikt, arbetskraftsinvandring, anhöriginvandring, asylprocessen, verkställighet av avvisnings- och utvisningsbeslut, visering, mottagande av asylsökande samt svenskt medborgarskap.

Förslagspunkter: 52 Reservationer: 56
Justering: 2009-03-24 Debatt: 2009-04-17 Beslut: 2009-04-22

Betänkande 2008/09:SfU8 (pdf, 634 kB) Webb-tv debatt om förslag: Migration och asylpolitik

Omröstning 2008/09:SfU9p1 Uppföljning av sysselsättningseffekter

Votering: betänkande 2008/09:SfU9 Redogörelse om sänkta socialavgifter, förslagspunkt 1 Uppföljning av sysselsättningseffekter Riksdagen avslår motion 2008/09:Sf10. Datum: 2009-03-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 100 1 29 m 79

2009-03-25

Betänkande 2008/09:SfU9

Riksrevisionen har granskat om riktade sänkningar av socialavgifterna är ett effektivt medel för att öka sysselsättningen. Av granskningen framgår att både forskning och Riksrevisionens utvärderingar visar att sysselsättningseffekterna av de granskade sänkningarna är obetydliga och att de så kallade dödviktseffekterna är stora. Riksrevisionen föreslår en avveckling av den regionala sänkningen av socialavgifterna och en utvärdering av sänkningen för ungdomar. Riksrevisionens styrelse tycker att förslagen bör utgöra en utgångspunkt för vidare diskussion i riksdagen. En sänkningen av socialavgifterna kan ha andra syften än att öka sysselsättningen. Regeringen bör, enligt styrelsen, när den föreslår en sänkning av socialavgifterna tydliggöra målen med sänkningen. Riksdagen utgår från att regeringen tar hänsyn till slutsatserna av Riksrevisionens granskning och avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2009-02-24 Debatt: 2009-03-19 Beslut: 2009-03-25

Betänkande 2008/09:SfU9 (pdf, 42 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse om sänkta socialavgifter

Omröstning 2008/09:SfU1p9 Sjukskrivningsprocessen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 9 Sjukskrivningsprocessen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf276, 2008/09:Sf297, 2008/09:Sf353 och 2008/09:Sf376 yrkande 3. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p37 Mål för utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 37 Mål för utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Riksdagen godkänner att målet för politikområdet Ekonomisk familjepolitik upphör att gälla och godkänner som mål för utgiftsområde 12 Ekonomisk

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p36 Pensionssystemet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 36 Pensionssystemet m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf269, 2008/09:Sf271, 2008/09:Sf296 yrkandena 1-5, 7 och 8, 2008/09:Sf316, 2008/09:Sf344 yrkandena 1 och 2 samt 2008/09:Sf374 yrkande 2. Datum: 2008-12-18

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p27 Försäkringsmedicinsk rådgivare

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 27 Försäkringsmedicinsk rådgivare Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf231, 2008/09:Sf288, 2008/09:Sf300 i denna del och 2008/09:Sf329 yrkande 14. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p25 Arbetsskadeförsäkring

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 25 Arbetsskadeförsäkring Riksdagen avslår motion 2008/09:Sf337. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 24 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 118 0 12 m 86

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p23 Ideellt arbete m.m.

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 23 Ideellt arbete m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf224 och 2008/09:Sf329 yrkande 17. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 23 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p55 Vårdnadsbidrag

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 55 Vårdnadsbidrag Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf330 yrkande 1, 2008/09:Sf341, 2008/09:Sf370 och 2008/09:Sf373 yrkande 2. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 59

2008-12-18

Omröstning 2008/09:SfU1p39 Grundläggande riktlinjer för familjepolitiken

Votering: betänkande 2008/09:SfU1 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet, förslagspunkt 39 Grundläggande riktlinjer för familjepolitiken Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf277, 2008/09:Sf362 yrkandena 1 och 2, 2008/09:Sf367 och 2008/09:Sf373 yrkande 11. Datum: 2008-12-18 Omröstning i sakfrågan

2008-12-18

Paginering