Dokument & lagar (97 träffar)

Omröstning 2008/09:TU18p1 Marknadsöppning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 1 Marknadsöppning m.m. Riksdagen dels godkänner regeringens förslag om att upphäva SJ AB:s ensamrätt att utföra persontrafik på kommersiell grund på järnvägsnät som förvaltas av staten, dels antar regeringens förslag till a lag om ändring i järnvägslagen

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp yrkandena 2-4. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-06-16

Betänkande 2008/09:TU18

Riksdagen beslutade om en stegvis öppning av marknaden för persontrafik på järnväg. Inledningsvis öppnas veckosluts- och helgtrafiken för andra aktörer den 1 juli 2009. Därefter öppnas marknaden för internationell persontrafik. Marknaden ska vara helt öppen från den 1 oktober 2010. För att underlätta för resenärer att hitta information om resealternativ ska de som utför eller organiserar trafik vara skyldiga att lämna information om sitt trafikutbud till ett gemensamt system för trafikantinformation.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-12 Beslut: 2009-06-16

Betänkande 2008/09:TU18 (pdf, 508 kB) Webb-tv debatt om förslag: Konkurrens på spåret

Omröstning 2008/09:TU14p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:TU14 Mål för framtidens resor och transporter, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:T15 av Karin Svensson Smith m.fl. mp, s, v yrkande 1. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-05-20

Betänkande 2008/09:TU15

Regeringen har i en skrivelse informerat riksdagen om 2006 års sjöarbetskonvention. Konventionen har tagits fram av Internationella arbetsorganisationen (International Labour Organisation, ILO). Målet med konventionen är bland annat att lika spelregler ska gälla för alla för att inget fartyg ska kunna konkurrera med andra genom en undermålig standard för de ombordanställda. Riksdagen tycker, liksom regeringen, att konventionen är ett viktigt internationellt instrument som kan förbättra sjömäns arbets- och levnadsvillkor. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:TU15 (pdf, 29 kB)

Betänkande 2008/09:TU14

Riksdagen beslutade om övergripande mål för transportpolitiken och funktionsmål om tillgänglighet respektive hänsynsmål om säkerhet, miljö och hälsa. Syftet är att med en förenklad målstruktur underlätta avvägningar i beslutsprocessen och styrningen liksom planeringen, genomförandet och uppföljningen av den statliga transportpolitiken.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 3
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-18 Beslut: 2009-05-20

Betänkande 2008/09:TU14 (pdf, 188 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mål för framtidens resor och transporter

Betänkande 2008/09:SfU12

Personer som fått tidsbegränsad sjukersättning eller aktivitetsersättning utan att själva ha ansökt om ska kunna beviljas fortsatt ersättning för ytterligare perioder om sammanlagt högst 18 månader i de fall Försäkringskassan fattat sitt beslut före den 1 juli 2008 men förmånen börjat betalas ut den 1 juli 2008 eller senare. Ändringen börjar gälla den 15 juni 2009.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU12 (pdf, 28 kB)

Betänkande 2008/09:SfU11

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att utveckla sin styrning och uppföljning av Försäkringskassans och CSN:s utbetalnings- och fordringsverksamhet utomlands. Regeringen fick också i uppdrag att se över de regelverk som styr myndigheternas fordringshantering utomlands för att effektivisera verksamheten och göra den mer rättssäker. Bakgrunden är en granskning av Riksrevisionen som har visat på flera brister som gäller både Försäkringskassans och CSN:s hantering av utbetalningar, återkrav och fordringar utomlands. Den bristande hanteringen har varit ett problem under en längre tid och kan enligt Riksrevisionen medföra att staten riskerar att gå miste om betydande belopp genom att skulderna preskriberas. Regeringen och myndigheterna har enligt Riksrevisionen inte gjort tillräckligt för att säkerställa en effektiv och rättssäker hantering. Granskningen visar även på ett komplext regelverk som ger dels utrymme för tolkningar, dels begränsade förutsättningar för myndigheterna att effektivt driva in fordringar utomlands.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU11 (pdf, 44 kB)

Betänkande 2008/09:SfU10

Försäkringskassan, arbetslöshetskassorna och socialnämnderna ska lämna ut vissa uppgifter till den kommunala nämnd som handlägger ärenden om vårdnadsbidrag. Syftet är att minska felaktiga utbetalningar från kommunen, öka effektiviteten samt förbättra servicen till enskilda. Riksdagen beslutade också om sekretesskydd för ärenden om vårdnadsbidrag och om att Försäkringskassan i vissa fall ska kunna återkräva felaktigt utbetalt vårdnadsbidrag. Reglerna om vårdnadsbidrag för adopterade barn kompletteras. Det innebär att tidpunkten då föräldern fick barnet i sin vård ska anses som tidpunkten för barnets födelse när man bestämmer den övre åldergränsen för hur gammalt barnet får vara för att vårdnadsbidrag ska kunna lämnas. Vidare ska vårdnadsbidrag få lämnas för högst två år och längst till dess att barnet fyller fem år. Adoptivbarn som är födda före den 30 juni 2008 men som kommer i adoptivförälderns vård efter denna tidpunkt ska omfattas av reglerna för jämställdhetsbonus. De nya reglerna började gälla den 1 juli 2009.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-04-16 Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SfU10 (pdf, 1208 kB)

Omröstning 2008/09:TU13p17 Felparkeringsfrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 17 Felparkeringsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T206 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkandena 28 och 29 samt 2008/09:T543 av Marie Granlund m.fl. sDatum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p6 Distribution av förnybara drivmedel

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 6 Distribution av förnybara drivmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sk352 av Magdalena Streijffert och Maryam Yazdanfar båda s yrkande 6, 2008/09:T235 av Jan Lindholm mp2008/09:T255 av Jan Ericson m2008/09:T266 av Sten Bergheden

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p1 Taxifrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 1 Taxifrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T204, 2008/09:T317, 2008/09:T444 och 2008/09:T468. Datum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-04-24

Betänkande 2008/09:TU17

Riksdagen beslutade om en utvidgning av vem som har rätt att överklaga beslut enligt lagen om elektronisk kommunikation. Det beslutades också om en mindre utvidgning av omfånget av det särskilda tvistlösningsförfarandet i lagen. Slutligen beslutades om en ändring av ett bemyndigande att meddela föreskrifter om vissa allmänna skyldigheter när det gäller tjänster till slutanvändare. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2009.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:TU17 (pdf, 248 kB)

Omröstning 2008/09:SfU8p4 Begreppet väpnad konflikt

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 4 Begreppet väpnad konflikt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. s yrkandena 2 och 9, 2008/09:Sf9 av Bodil Ceballos och Gunvor G Ericson båda mp yrkande 1, 2008/09:Sf232 av Raimo Pärssinen s2008/09:Sf282 av Raimo Pärssinen

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p23 Ansökan om uppehållstillstånd för anhöriga m.fl.

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 23 Ansökan om uppehållstillstånd för anhöriga m.fl. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf295 av Thomas Bodström s2008/09:Sf319 av Bodil Ceballos m.fl. mp yrkandena 4 och 8 samt 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 16. Datum: 2009-04-22

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p10 EU:s yttre gränser

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 10 EU:s yttre gränser Riksdagen avslår motion 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 7 och 8. Datum: 2009-04-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 107 0

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p6 Könsrelaterad förföljelse

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 6 Könsrelaterad förföljelse Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U323 av Birgitta Ohlsson m.fl. fp yrkandena 32 och 33, 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 19 och 20, 2008/09:Sf375 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 13, 2008/09:So526 av

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p22 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 22 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. s yrkande 8, 2008/09:Sf319 av Bodil Ceballos m.fl. mp yrkande 5, 2008/09:Sf331 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 15 i denna del, 2008/09:Sf368 av Bodil Ceballos m.fl.

2009-04-22

Omröstning 2008/09:SfU8p14 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2008/09:SfU8 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sf332 av Kalle Larsson m.fl. v yrkande 3 och 2008/09:Sf345 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Ulrika Karlsson i Uppsala båda mDatum: 2009-04-22 Omröstning i sakfrågan

2009-04-22

Betänkande 2008/09:TU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om väg-, fordons- och trafikfrågor. Skälet är tidigare riksdagsbeslut och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om taxinäringen, åldersgräns för bussförare, kör- och vilotider för yrkestrafik, krav på vinterdäck, parkeringsfrågor, övergivna fordon, besiktningsfrågor och tillhandahållandet av förnybara drivmedel.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 10
Justering: 2009-04-16 Debatt: 2009-04-23 Beslut: 2009-04-24

Betänkande 2008/09:TU13 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa väg-, fordons- och trafikfrågor