Dokument & lagar (301 träffar)

Utskottsmöte 2008/09:44

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:44 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:44 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksminister Eskil Erlandsson informerar inför Jordbruks- och fiskeråd den 7 september 2009 2. Uppvaktningar med anledning av proposition 2008/09:210

2009-08-31 11:00:00

Utskottsmöte 2008/09:43

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:43 Datum och tid: 14:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksminister Eskil Erlandsson informerar inför Jordbruks- och fiskeråd den 13-14 juli 2009 2. Justering av protokollen 2008/09:41 och 42 3.

2009-07-09 14:00:00

Utskottsmöte 2008/09:42

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:42 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Miljöminister Andreas Carlgren lämnar information angående avslutat och nytt ordförandeskap i EU 2. Miljöministern informerar inför Miljöråd den

2009-06-18 08:00:00

Utskottsmöte 2008/09:41

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:41 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Överläggning enligt RO10:3 med jordbruksminister Eskil Erlandsson om KOM2009 224 Meddelande från kommissionen Samråd om fiskemöjligheter för 2010

2009-06-17 08:00:00

Omröstning 2008/09:MJU29p3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 1 i denna del, 2008/09:MJ13 yrkande 4, 2008/09:MJ205 yrkande 1, 2008/09:MJ271, 2008/09:MJ459 yrkande 31 och 2008/09:MJ483. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p2 Havspolitik och global utveckling m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 2 Havspolitik och global utveckling m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ13 yrkandena 1-3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 17

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p16 Hållbar sjöfart

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 16 Hållbar sjöfart Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 3 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkandena 30 och 33 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 7 och 16. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p14 Utkast och bottentrålning

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 14 Utkast och bottentrålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkandena 15, 16 och 19 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 13 och 14. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p12 EU:s fiskeavtal med tredjeland

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 12 EU:s fiskeavtal med tredjeland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkande 21 och 2008/09:MJ13 yrkande 31. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p27 Konventionen om barlastvatten

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 27 Konventionen om barlastvatten Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 2 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkande 39 och 2008/09:MJ13 yrkande 18. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p7 Vision till 2050

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 7 Vision till 2050 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ449 yrkande 3, 2007/08:MJ463 yrkandena 1 och 2, 2008/09:U322 yrkande 10 och 2008/09:MJ17 yrkande 3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p39 Framtida transportinfrastruktur

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 39 Framtida transportinfrastruktur Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ16 yrkande 1, 2008/09:MJ17 yrkande 14, 2008/09:MJ18 yrkandena 14 och 15 i denna del och 2008/09:MJ19 yrkandena 7-9. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p17 Kilometerskatt

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 17 Kilometerskatt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 17 och 2008/09:MJ19 yrkande 13. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p6 Mål till 2020

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 6 Mål till 2020 Riksdagen godkänner vad regeringen förordar om mål för den svenska klimatpolitiken till 2020. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:162 punkt 1 och avslår motionerna 2007/08:MJ300 yrkandena 1-3, 2007/08:MJ449 yrkande

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p10 Åtgärder och styrmedel

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 10 Åtgärder och styrmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 11 och 2008/09:MJ208. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 13, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 13 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 11. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p3 Nato Response Force

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 3 Nato Response Force Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 2 i denna del, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 2 i denna del och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 2 i denna del. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p7 Personalförsörjning

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 7 Personalförsörjning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U256 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 2-5, 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 8-10, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkandena 3 och 9, 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl.

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 1, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 1 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 1. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU23p2 Fiskebestånden m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU23 Överlåtbara fiskerättigheter m.m.förslagspunkt 2 Fiskebestånden m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ20 yrkandena 3, 4 och 8. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 104 0 26 m 83 0

2009-06-11