Dokument & lagar (755 träffar)

usous protokoll 2005/06:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2004/05:4 DATUM 2005-03-10 TID 09.3009.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2004/05:3. 2 Kanslimeddelanden m.m. Meddelas att det inkommit en inbjudan till gudstjänst i Storkyrkan, med fokusering på hiv/aidssituationen

2006-03-10

usous protokoll 2005/06:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2004/05:3 DATUM 2005-03-03 TID 09.0009.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Biträdande verksamhetschefen Jukka Aminoff, Noaks Ark, redogör för organisationens arbete med smittade personer. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll

2006-03-03

usous protokoll 2005/06:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2004/05:2 DATUM 2005-03-01 TID 11.0011.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Statssekreterare Eva Persson Göransson, departementsrådet Irene Nilsson Carlsson och kanslirådet Stefan Karlsson, samtliga Socialdepartementet, redogör för Socialdepartementets

2006-03-01

usous protokoll 2005/06:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2004/05:1 DATUM 2005-02-15 TID 11.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Margareta Israelsson ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop Upprop förrättades av de

2006-02-15

Betänkande 2004/05:USOU1

Riksdagen anser att den globala smittspridningen av allvarliga sjukdomar är ett problem som kräver hög handlingsberedskap. Den globala smittspridningen av hiv och tuberkulos och hot om omfattande influensaepidemier är oroande och kräver såväl nationella som internationella lösningar. Riksdagen konstaterar att i ett internationellt perspektiv är situationen i Sverige visserligen mindre oroande men ökat resande och spridning av sjukdomar gör att det finns ett hot mot folkhälsan även i Sverige.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2005-02-15 Justering: 2005-03-10 Debatt: 2005-03-16 Beslut: 2005-03-16

Betänkande 2004/05:USOU1 (doc, 174 kB)

Betänkande 1997/98:JoU27

Riksdagen beslutade att skjuta upp behandlingen av vissa ärenden till riksmötet 1998/99.


Justering: 1998-05-26 Debatt: 1998-06-05

Betänkande 1997/98:JoU25

Riksdagen beslutade om följdändringar till miljöbalken i olika lagar som reglerar verksamheter som påverkar miljön. Ett femtiotal lagar omfattas, bl.a. plan- och bygglagen, väglagen, lagen om byggande av järnväg, luftfartslagen, ellagen och minerallagen.


Justering: 1998-05-14 Debatt: 1998-06-03

Betänkande 1997/98:JoU20

Riksdagen godkände regeringens förslag om en ny miljöbalk. Miljöbalken innebär en samordnad, skärpt och breddad miljölagstiftning. Det övergripande målet är att främja en hållbar utveckling. I miljöbalken sammanförs bestämmelserna i sammanlagt 15 miljö- och resurslagar. När det gäller miljösanktionsavgiften beslutade riksdagen, med anledning av motionsförslag, att den övre gränsen ska vara 1 000 000 kr i stället för 500 000 kr som regeringen föreslagit. Miljösanktionsavgiften, som ersätter miljöskyddsavgiften, ska betalas av näringsidkare som har åsidosatt föreskrifter eller tillstånd och villkor som har meddelats med stöd av balken.


Justering: 1998-05-12 Debatt: 1998-06-03

Betänkande 1997/98:JoU23

Riksdagen godkände regeringens förslag till riktlinjer för Sveriges arbete med jordbruks- och livsmedelspolitiken inom Europeiska unionen. Sverige ska verka för en jordbruks- och livsmedelspolitik vars övergripande mål är att främja ett brett och varierat utbud av säkra livsmedel till skäliga priser, främja en hållbar jordbruks- och livsmedelsproduktion samt bidra till global livsmedelssäkerhet.


Justering: 1998-05-05 Debatt: 1998-05-25

Betänkande 1997/98:JoU24

Regeringen fick möjlighet att föreskriva att fiskefartyg ska ha utrustning som automatiskt via satellit överför information om fartyget. Beslutet var ett led i skapandet av ett satellitbaserat kontrollsystem som möjliggör kontroll av fiskefartygs position. Vissa utländska medborgare gavs rätt att fiska yrkesmässigt i Sverige om de beviljas yrkesfiskelicens. Riksdagen godkände ett avtal om genomförande av bestämmelserna i Förenta nationernas havsrättskonvention. Det innebar bl.a. att utländska myndigheters inspektörer fick möjlighet att, vid allvarliga överträdelser mot avtalet, föra ett svenskt fiskefartyg till hamn.


Justering: 1998-04-28 Debatt: 1998-05-25

Betänkande 1997/98:JoU22

Foderlagen utvidgades till att avse allt foder avsett för utfodring av djur. Sällskapsdjur i enskilda hem är undantagna. Förbudet att använda antibiotika eller kemoterapeutiska medel utvidgades till att omfatta också andra läkemedel. Riksdagen gav regeringen i uppdrag att försöka åstadkomma en nationell särlösning som gör det möjligt att fortsätta stödutfodring av vilt.


Justering: 1998-04-16 Debatt: 1998-04-29

Betänkande 1997/98:JoU26

Riksdagen avslog motioner från allmänna motionstiden om om allmän miljöpolitik, vatten- och luftvård, buller, kemikaliekontroll, avfall, kretslopp, återvinning, miljöarbetet inom EU samt naturvård.


Justering: 1998-03-26 Debatt: 1998-04-29

Betänkande 1997/98:JoU21

Riksdagen beslutade om ändringar i bl.a. livsmedelslagen och lagen om provtagning på djur, m.m. för att verkställa vissa EG-förordningar och genomföra vissa EG-direktiv.


Justering: 1998-03-12 Debatt: 1998-03-26

Betänkande 1997/98:JoU19

Riksdagen avslog motioner från allmänna motionstiden om olika jakt- och viltvårdsfrågor.


Justering: 1998-03-05 Debatt: 1998-03-26

Betänkande 1997/98:JoU18

Riksdagen avslog Riksdagens revisorers förslag om miljövårdsarbetet och försurningen. Förslaget behandlade det internationella miljöarbetet på försurningsområdet, lagstiftningen som styrmedel, ekonomiska styrmedel, förtydligande av miljömålen samt Naturvårdsverkets roll.


Justering: 1998-03-03 Debatt: 1998-03-26

Betänkande 1997/98:JoU15

Riksdagen avslog motioner från allmänna motionstiden om skogsbruk.


Justering: 1998-02-19 Debatt: 1998-03-18

Betänkande 1997/98:JoU14

Riksdagen avslog motioner från allmänna motionstiden om livsmedelskontroll och genteknik. Motionerna om livsmedelskontroll rör bl.a. märkning av livsmedel, s.k. functional foods och importkontroll.


Justering: 1998-02-17 Debatt: 1998-03-11

Betänkande 1997/98:JoU17

Riksdagen avslog motioner om kärnsäkerhet och vissa närliggande frågor.


Justering: 1998-02-12 Debatt: 1998-03-11

Betänkande 1997/98:JoU16

Riksdagen avslog motioner från allmänna motionstiden om olika forskningsfrågor inom lantbruks- respektive miljöforskningens områden.


Justering: 1998-02-10 Debatt: 1998-03-11

Betänkande 1997/98:JoU12

Riksdagen beslutade att det ska krävas godkännande av en djurförsöksetisk nämnd för användning av försöksdjur. Nämnden har tidigare kunnat tillstyrka eller avstyrka användning, dvs. beslutet har formellt sett varit endast rådgivande. Riksdagen beslutade, mot regeringens förslag, att nämndens beslut ska kunna överklagas.


Justering: 1998-02-05 Debatt: 1998-02-18