Dokument & lagar (14 128 träffar)

Yttrande 2018/19:SkU6y

Skatteutskottets yttrande 2018/19:SkU6y 2019 års ekonomiska vårproposition Till finansutskottet Skatteutskottet föreslår att finansutskottet tillstyrker regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken i de delar dessa avser skatteutskottets beredningsområde. I fyra avvikande meningar tillstyrker

2019-05-22

Yttrande 2018/19:SkU6y (pdf, 234 kB)

Yttrande 2018/19:SkU5y

Skatteutskottets yttrande 2018/19:SkU5y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har beslutat att ge samtliga utskott tillfälle att senast torsdagen den 23 maj 2019 yttra sig över Vårändringsbudget för 2019 prop. 2018/19:99 och eventuella motioner, i de delar som berör respektive utskotts beredningsområde.

2019-05-22

Yttrande 2018/19:SkU5y (pdf, 168 kB)

Yttrande 2018/19:KU4y

Konstitutionsutskottets yttrande 2018/19:KU4y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har gett konstitutionsutskottet tillfälle att yttra sig över regeringens proposition Vårändringsbudget för 2019 prop. 2018/19:99 och de motioner som kan komma att väckas i de delar som rör utskottets beredningsområde.

2019-05-22

Yttrande 2018/19:KU4y (pdf, 135 kB)

Interpellation 2018/19:263 av Karin Rågsjö (V)

Interpellation 2018/19:263 Bemötande av patienter med diagnosen ME av Karin Rågsjö V till Socialminister Lena Hallengren S I dag lever ca 40 000 svenskar med sjukdomen ME/CFS som invånarantalet i en stor kommun. Sjukdomen drabbar människor i alla åldrar, men kvinnor är starkt överrepresenterade. ME/CFS är i dag internationellt

Inlämnad: 2019-05-21 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:263 av Karin Rågsjö (V) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2018/19:262 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2018/19:262 Arlandas framtid av Jessika Roswall M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I helgen har det kommit uppgifter i DI att det pågår en konflikt mellan regeringspartierna gällande Arlandas framtid. Enligt uppgifterna står infrastrukturministern på den ena sidan och vill bygga ut Arlanda medan

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:262 av Jessika Roswall (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:261 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:261 Granbarkborre av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Skadorna av granbarkborre är omfattande, och många skogsägare jobbar nu aktivt för att få bort de angripna träden ur skogen. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Jennie Nilsson: Avser statsrådet att på något sätt

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:261 av Sten Bergheden (M) (pdf, 72 kB)

Interpellation 2018/19:260 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:260 Fossilgasterminalen i Göteborg av Jens Holm V till Statsrådet Anders Ygeman S Det råder ett akut läge för klimatet. Även de svenska utsläppen ökade förra året. Enligt vår nya klimatlag och vårt klimatpolitiska ramverk måste alla politikområden verka för att klimatmålen ska uppnås. Fortsatta

Inlämnad: 2019-05-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2018/19:260 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Yttrande 2018/19:UU4y

Utrikesutskottets yttrande 2018/19:UU4y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet beslutade den 23 april att ge samtliga utskott tillfälle att senast den 23 maj 2019 yttra sig över Vårändringsbudget för 2019 prop. 2018/19:99 med eventuella motioner, i de delar som berör respektive utskotts beredningsområde.

2019-05-20

Yttrande 2018/19:UU4y (pdf, 141 kB)

Yttrande 2018/19:TU3y

Trafikutskottets yttrande 2018/19:TU3y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet beslutade den 11 april 2019 att ge övriga berörda utskott tillfälle att senast den 23 maj 2019 yttra sig över regeringens proposition 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 med eventuella följdmotioner i de delar de

2019-05-20

Yttrande 2018/19:TU3y (pdf, 170 kB)

Yttrande 2018/19:MJU6y

Miljö- och jordbruksutskottets yttrande 2018/19:MJU6y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har gett bl.a. miljö- och jordbruksutskottet tillfälle att yttra sig över regeringens proposition 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 med eventuella motioner i de delar som berör respektive utskotts

2019-05-20

Yttrande 2018/19:MJU6y (pdf, 262 kB)

Yttrande 2018/19:KrU4y

Kulturutskottets yttrande 2018/19:KrU4y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har beslutat att bereda samtliga utskott tillfälle att yttra sig över proposition 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 med eventuella motioner i de delar som berör respektive utskotts beredningsområde. Kulturutskottet

2019-05-20

Yttrande 2018/19:KrU4y (pdf, 144 kB)

Yttrande 2018/19:CU2y

Civilutskottets yttrande 2018/19:CU2y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har gett civilutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 och de motioner som kan komma att väckas i de delar som berör utskottets beredningsområde. Civilutskottet begränsar

2019-05-20

Yttrande 2018/19:CU2y (pdf, 139 kB)

Yttrande 2018/19:AU2y

Arbetsmarknadsutskottets yttrande 2018/19:AU2y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har gett arbetsmarknadsutskottet möjlighet att yttra sig över Vårändringsbudget för 2019 prop. 2018/19:99 samt de motioner som väckts med anledning av propositionen i de delar som berör utskottets beredningsområde.

2019-05-20

Yttrande 2018/19:AU2y (pdf, 159 kB)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:259 Lagföring av IS-medlemmar av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det råder ingen tvekan om att den så kallade Islamiska staten, IS, gjort sig skyldig till folkrättsbrott, brott mot mänskligheten, folkmord och krigsförbrytelser. Det kan inte heller råda någon tvekan om

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:257 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-05-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:257 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 85 kB)

Yttrande 2018/19:SoU1y

Socialutskottets yttrande 2018/19:SoU1y Vårändringsbudget för 2019 Till finansutskottet Finansutskottet har gett socialutskottet tillfälle att yttra sig över propositionen Vårändringsbudget för 2019 prop. 2018/19:99 och de motioner som kan komma att väckas i de delar som berör utskottets beredningsområde. Socialutskottet

2019-05-17

Yttrande 2018/19:SoU1y (pdf, 146 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:254 Transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S I FN pågår samtal kring ett juridiskt bindande FN-avtal om transnationella företags ansvar för mänskliga rättigheter. Ett sådant avtal skulle ge en enorm förbättring för demokrati,

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:254 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB)