Dokument & lagar (826 träffar)

Framställning / redogörelse 2006/07:RS3

2000-08-11 16.42 2000-08-11 16.42 1 Framställning till riksdagen FöRSLAGETS HUVUDSAKLIGA INNEHåLL 2006/07:RS3 2000-08-11 16.42 2006/07:RS3 FöRSLAGETS HUVUDSAKLIGA INNEHåLL 2000-08-11 16.42 2006/07:RS3 Obligatorisk registrering av riksdagsledamöternas åtaganden och ekonomiska intressen 2000-08-11 16.42 Förslagets


Utskottsberedning: 2007/08:KU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Framställning / redogörelse 2006/07:RS3 (doc, 127 kB)

utskottsdokument 2006/07:2273

Trafikutskottets verksamhet vid riksmötet 2006/07 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Trafikutskottet TU bereder ärenden som rör vägar och vägtrafik, järnvägar och järnvägstrafik, hamnar och sjöfart, flygplatser och luftfart, trafiksäkerhet, post, elektroniska kommunikationer

2007-09-24

KU-anmälan 2006/07:19 (050-3808-2006/07) av Kristina Zakrisson (s)

Anmälare KRISTINA ZAKRISSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-09-10 Dnr 050-3808-2006/07 Begäran om granskning av statsrådet Mats Odells handläggning av upphandlingen av pr-tjänster i samband med utförsäljning av statliga bolag. Enligt tidningsuppgifter har regeringen genom ansvarigt statsråd Mats Odell kringgått

2007-09-12

utskottsdokument 2006/07:226C

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2006/07 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Konstitutionsutskottets beredningsområde Konstitutionsutskottet KU bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen, yttrandefrihetsgrundlagen och

2007-08-29

utskottsdokument 2006/07:F69

KONSTITUTIONSUTSKOTTET SÄRSKILT PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38 DATUM Torsdagen den 7 juni 2007 TID 10.40 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokollen från sammanträdena tisdagen den 29 maj, onsdagen den 30 maj, torsdagen den 31 maj samt fredagen den 1 juni

2007-07-07

KU-anmälan 2006/07:18 (050-3283-2006/07) av Susanne Eberstein (s)

Anmälare SUSANNE EBERSTEIN Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-06-26 Dnr 050-3283-2006/07 Begäran om granskning av Carl Bildts uppdrag I Konstitutionsutskottets utfrågning av utrikesminister Carl Bildt den 8 maj fick utrikesministern vid flertalet tillfällen frågor om sina uppdrag i olika organisationer. Bildt

2007-06-26

KU-anmälan 2006/07:18 (050-3283-2006/07) av Susanne Eberstein (s) (pdf, 62 kB)

Omröstning 2006/07:KU22p5 Jämställdhetsombudsmannen m.fl.

Votering: betänkande 2006/07:KU22 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 5 Jämställdhetsombudsmannen m.fl. Riksdagen godkänner den föreslagna ändringen av ändamål och verksamheter som skall innefattas i utgiftsområdena 14 Arbetsliv respektive utgiftsområdena 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg samt 13 Arbetsmarknad

2007-06-20

Omröstning 2006/07:KU22p6 Bostadsbidrag

Votering: betänkande 2006/07:KU22 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 6 Bostadsbidrag Riksdagen godkänner den föreslagna ändringen av ändamål och verksamheter som skall innefattas i utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning, byggande samt konsumentpolitik respektive utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet

2007-06-20

Omröstning 2006/07:KU22p4 Integrationsverkets verksamhet

Votering: betänkande 2006/07:KU22 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 4 Integrationsverkets verksamhet Riksdagen godkänner den föreslagna ändringen av ändamål och verksamheter som skall innefattas i utgiftsområde 13 Arbetsmarknad respektive utgiftsområdena 1 Rikets styrelse, 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning,

2007-06-20

KU-anmälan 2006/07:17 (050-3242-2006/07) av Eva-Lena Jansson (s)

Anmälare EVA-LENA JANSSON Riksdagsledamot s Datum Stockholm 2007-06-20 Dnr 050-3242-2006/07 Begäran om granskning av statsrådet Åsa Torstenssons uttalande angående Post- och Telestyrelsens allmänna råd. I september 2005 gav Post- och Telestyrelsen PTS ut allmänna råd som bland annat innehöll rekommendationer kring

2007-06-20

KU-anmälan 2006/07:17 (050-3242-2006/07) av Eva-Lena Jansson (s) (pdf, 74 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:36

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:36 DATUM Tisdagen den 19 juni 2007 TID 08.0108.11 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdena den 14 och 18 juni 2007 justerades. 2 Justering av KU26 Sekretess för uppgifter i vissa säkerhetskopior Utskottet behandlade

2007-06-19

Betänkande 2006/07:KU26

Riksdagen sade ja till konstitutionsutskottets förslag om att sekretess ska gälla för uppgifter i de säkerhetskopior av Regeringskansliets e-post och annan datalagrad information som har bevarats med anledning av flodvågskatastrofen i Asien 2004. Lagändringen gäller från den 15 juli 2007 till och med den 31 december 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-19 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU26 (pdf, 194 kB)

Betänkande 2006/07:KU25

Riksdagen beslutade den 14 juni att regeringens förslag om signalspaning och vissa delar av förslaget om elektronisk kommunikation ska vila i ett år. Enligt grundlagen kan en minoritet driva igenom en ettårig bordläggning av ett förslag som gäller människors fri- och rättigheter. Konstitutionsutskottet har nu prövat om även övriga lagförslag som lades fram i försvarsutskottets betänkande 2006/07:FöU10 kan vila under minst tolv månader. Konstitutionsutskottet anser att en bestämmelse i den föreslagna lagen om försvarsunderrättelseverksamhet som hänvisar till signalspaningslagen och en bestämmelse i lagen om elektronisk kommunikation också omfattas av det särskilda lagstiftningsförfarandet eftersom de har ett nära samband med förslaget om signalspaning. Konstitutionsutskottet anser däremot inte att lagförslaget om ändring i sekretesslagen och övriga delar av lagen om försvarsunderrättelseverksamhet ska få vila enligt bestämmelserna i regeringsformen. Utskottet anmälde resultatet av sin prövning för riksdagen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-18 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU25 (pdf, 1269 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:35

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:35 DATUM Måndagen den 18 juni 2007 TID 18.0018.42 18.5419.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 7 juni 2007 justerades. 2 Fråga om tillämpning av 2 kap. 12 tredje stycket regeringsformen i visst fall

2007-06-18

Motion 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:119 En effektivare lag om elektronisk kommunikation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en effektivare lag om elektronisk kommunikation. Motivering I budgetpropositionen


Utskottsberedning: 2007/08:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 41 kB)

Omröstning 2006/07:TU16p9 Konsekvenser för sysselsättningen

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 9 Konsekvenser för sysselsättningen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T11 av Monica Green s yrkande 2, 2006/07:T12 av Berit Andnor och Stefan Wikén båda s i denna del, 2006/07:T13 av Börje Vestlund m.fl. s yrkande 2, 2006/07:T14

2007-06-14

Omröstning 2006/07:TU16p8 Bankernas kostnadsansvar

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 8 Bankernas kostnadsansvar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T14 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 8 och 2006/07:T306 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2007-06-14

Omröstning 2006/07:TU16p1 Statens ansvar för grundläggande betaltjänster

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 1 Statens ansvar för grundläggande betaltjänster Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T12 av Berit Andnor och Stefan Wikén båda s i denna del, 2006/07:T14 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 1, 2006/07:T15 av Kristina Zakrisson m.fl.

2007-06-14

Betänkande 2006/07:KU22

Riksdagen har sagt ja, med en ändring, till regeringens förslag om ändringar i indelningen av statsbudgetens utgiftsområden. Ändringarna innebär att anslag flyttas från ett utgiftsområde till ett annat. Riksdagen sade nej till förslaget om att flytta investeringsstödet till äldrebostäder från utgiftsområde 9 till utgiftsområde 18.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24

Svenska Kommunförbundet och Landstingsförbundet bildade i mars 2007 ett gemensamt förbund, Sveriges Kommuner och Landsting. Som en följd av detta behövs det vissa lagändringar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ändringar i lagen om rättegången i arbetstvister och i lagen om särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24 (pdf, 590 kB)