Alla beredningar i utskottet
2020-11-17, 2020-12-08
105,7 miljarder till arbetsmarknad och arbetsliv samt flera lagändringar (AU2)
Cirka 105,7 miljarder kronor ur statens budget för år 2021 ska gå till utgiftsområdet arbetsmarknad och arbetsliv. Mest pengar, cirka 52,9 miljarder, går till bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd. Cirka 20,5 miljarder går till lönebidrag och samhall med mera.
Arbetsmarknadsutskottet föreslår att riksdagen ska säga ja till regeringens förslag. Förslaget bygger på en överenskommelse mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet.
Utskottet föreslår samtidigt att riksdagen ska säga nej till 30 förslag i motioner från den allmänna motionstiden 2020 på området, bland dessa alternativa budgetförslag.
Riksdagen beslutar om statens budget i två steg. Först beslutas om ramarna för de 27 utgiftsområdena i budgeten. Det beslutade riksdagen den 25 november 2020. Därefter bestämmer riksdagen i ett andra steg hur pengarna ska fördelas inom varje utgiftsområde. Det här förslaget avser steg två i beslutsprocessen.
Utskottet föreslår också att riksdagen ska säga ja till regeringens förslag om ändringar i lagen om arbetslöshetsförsäkring. Det innebär bland annat att tillfälliga lagändringar med anledning av covid-19 förlängs till och med den 1 januari 2023.
Vidare föreslår utskottet att riksdagen ska säga ja till en lagändring som innebär att intyg ska utfärdas för möjlighet att söka arbete i Storbritannien och Nordirland med bibehållen ersättning. Bakgrunden är Storbritanniens och Nordirlands utträde ur EU. Förslaget är ett utskottsinitiativ, vilket betyder att det har väckts i utskottet och inte bygger på en proposition eller en motion. Lagändringen ska börja gälla den 1 januari 2021.
Beslut är fattat. Se steg 4 för fullständiga förslagspunkter.