Protokoll sammanträde 2016/17:46
EU-nämndens protokollEU-nämndens dokument 2016/17:46
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
EU-NÄMNDEN |
| SAMMANTRÄDE 2016/17:46 |
DATUM | 2017-06-29 |
TID | 14:00 – 14:50 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I (stöd för regeringens ståndpunkt) eller II (stöd för regeringens redovisade inriktning). Avvikande mening har markerats med AM. Om stöd för regeringens ståndpunkt resp. inriktning inte finns, anmärks detta särskilt. |
§ 1 § 2 | Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven åtföljd av dels politiskt sakkunnig Paula Carvalho Olovsson, departementsrådet Erik Windmar och ämnesrådet Erik Kiesow, Statsrådsberedningen, återrapporterade från möte i Europeiska rådet den 22-23 juni 2017. Ämnen: Återrapport från möte i Europeiska rådet den 22-23 juni 2017 Övriga frågor
| |
| Vid protokollet Åsa Romson Sanna Helsing Justerat den | |
EU–NÄMNDEN | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:46 | ||||||||||||||||||
Namn | § 1-2 | ||||||||||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||||
Åsa Romson (MP) (Ordf.) | D | ||||||||||||||||||
Eskil Erlandsson (C) (Vice ordf.) | D* | ||||||||||||||||||
Marie Granlund (S) | D* | ||||||||||||||||||
Ulrika Karlsson (M) | D | ||||||||||||||||||
Börje Vestlund (S) | D | ||||||||||||||||||
Maria Plass (M) | D* | ||||||||||||||||||
Johan Büser (S) | |||||||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | D* | ||||||||||||||||||
Fredrik Schulte (M) | |||||||||||||||||||
Lawen Redar (S) | |||||||||||||||||||
Johan Hultberg (M) | D* | ||||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | |||||||||||||||||||
Pavel Gamov (SD) | D* | ||||||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | D* | ||||||||||||||||||
Jens Holm (V) | D* | ||||||||||||||||||
Désirée Pethrus (KD) | |||||||||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | D* | ||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||
Hanna Westerén (S) | |||||||||||||||||||
Jessica Rosencrantz (M) | |||||||||||||||||||
Lennart Axelsson (S) | |||||||||||||||||||
Mikael Cederbratt (M) | |||||||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | D* | ||||||||||||||||||
Johan Nissinen (SD) | |||||||||||||||||||
Christian Holm Barenfeld (M) | |||||||||||||||||||
Aleksandra Völker (S) | D* | ||||||||||||||||||
Johan Andersson (S) | |||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | |||||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | |||||||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | |||||||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | |||||||||||||||||||
Amineh Kakabaveh (V) | |||||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | |||||||||||||||||||
Thomas Strand (S) | D* | ||||||||||||||||||
Lars Eriksson (S) | D* | ||||||||||||||||||
Erik Ezelius (S) | |||||||||||||||||||
Patrik Björk (S) | D* | ||||||||||||||||||
Emanuel Öz (S) | |||||||||||||||||||
Krister Hammarbergh (M) | D* | ||||||||||||||||||
Olof Lavesson (M) | |||||||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | D* | ||||||||||||||||||
Jessika Roswall (M) | |||||||||||||||||||
Amir Adan (M) | |||||||||||||||||||
Cecilia Magnusson (M) | |||||||||||||||||||
Maria Abrahamsson (M) | |||||||||||||||||||
Betty Malmberg (M) | |||||||||||||||||||
Anna Kinberg Batra (M) | |||||||||||||||||||
Karin Enström (M) | D | ||||||||||||||||||
Julia Kronlid (SD) | |||||||||||||||||||
Mikael Jansson (SD) | |||||||||||||||||||
Stina Bergström (MP) | |||||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | |||||||||||||||||||
Janine Alm Ericsson (MP) | |||||||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | |||||||||||||||||||
Johanna Jönsson (C) | |||||||||||||||||||
Solveig Zander (C) | |||||||||||||||||||
Emil Källström (C) | |||||||||||||||||||
Jonas Sjöstedt (V) | |||||||||||||||||||
Emma Wallrup (V) | |||||||||||||||||||
Caroline Szyber (KD) | D* | ||||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | |||||||||||||||||||
Maria Weimer (L) | |||||||||||||||||||
Emma Carlsson Löfdahl (L) | |||||||||||||||||||
Lars Tysklind (L) | |||||||||||||||||||
Erik Ullenhag (L) | |||||||||||||||||||
Roger Haddad (L) | |||||||||||||||||||
Christer Nylander (L) | |||||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | |||||||||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | |||||||||||||||||||
Said Abdu (L) | |||||||||||||||||||
Ulf Berg (M) | |||||||||||||||||||
Aron Modig (KD) | |||||||||||||||||||
Tobias Billström (M) | |||||||||||||||||||
Cecilie Tenfjord-Toftby (M) | |||||||||||||||||||
Martin Kinnunen (SD) | |||||||||||||||||||
Sven-Olof Sällström (SD) | |||||||||||||||||||
Carina Herrstedt (SD) | |||||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | |||||||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | |||||||||||||||||||
Jonas Millard (SD) | |||||||||||||||||||
Roger Hedlund (SD) | |||||||||||||||||||
Jesper Skalberg Karlsson (M) | |||||||||||||||||||
Dag Klackenberg (M) | |||||||||||||||||||
Helena Bouveng (M) | |||||||||||||||||||
Gunilla Nordgren (M) | |||||||||||||||||||
Penilla Gunther (KD) | |||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||||
Andreas Carlsson (KD) | |||||||||||||||||||
Lars-Axel Nordell (KD) | |||||||||||||||||||
Anna Vikström (S) | |||||||||||||||||||
D = Deltagande D*= Uppkopplade per telefon | Anmärkning: 1) D från kl. 2) D till kl. | ||||||||||||||||||
N = Närvarande En siffra i kolumnen för Deltagande anger att deltagandet skett viss del av sammanträdet. I kolumnen för Närvarande redovisas inte närvarons längd.
|
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.