Protokoll sammanträde 2018/19:40
EU-nämndens protokollEU-nämndens dokument 2018/19:40
EU-NÄMNDEN |
PROTOKOLL | SAMMANTRÄDE 2018/19:40 |
DATUM | 2019-06-19 |
TID | 14.00 – 15.10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I (stöd för regeringens ståndpunkt) eller II (stöd för regeringens redovisade inriktning). Avvikande mening har markerats med AM. Om stöd för regeringens ståndpunkt resp. inriktning inte finns, anmärks detta med *. |
§ 1 | Europeiska rådet Ämnen: |
Vid protokollet Annika Qarlsson Cecilia Kennergren Justerat den |
| Bilaga 1 till protokoll 2018/19:40 | |||||||||||||
Namn | § 1 | |||||||||||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||
Åsa Westlund (S) (Ordf.) | D | |||||||||||||
Annika Qarlsson (C) Förste vice ordf.) | D | |||||||||||||
Pål Jonson (M) (Andre vice ordf.) | D | |||||||||||||
Björn Wiechel (S) | D | |||||||||||||
Jessika Roswall (M) | D | |||||||||||||
Martin Kinnunen (SD) | D | |||||||||||||
Markus Selin (S) | D | |||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | D | |||||||||||||
Jessica Rosencrantz (M) | ||||||||||||||
Ludvig Aspling (SD) | ||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | D | |||||||||||||
Désirée Pethrus (KD | D | |||||||||||||
Pyry Niemi (S) | ||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | ||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | D | |||||||||||||
Alice Bah Kuhnke (MP) | ||||||||||||||
Jan Ericson (M) | ||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||
Kadir Kasirga (S) | N | |||||||||||||
Helena Bouveng (M) | ||||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | N | |||||||||||||
Arin Karapet (M) | ||||||||||||||
Björn Söder (SD) | ||||||||||||||
Dag Larsson (S) | ||||||||||||||
Johan Hedin (C) | ||||||||||||||
Jonas Sjöstedt (V) | ||||||||||||||
Lotta Olsson (M) | D | |||||||||||||
Roger Hedlund (SD) | ||||||||||||||
Leif Nysmed (S) | ||||||||||||||
Lars Adaktusson (KD) | ||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | ||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | ||||||||||||||
Eric Westroth (SD) | ||||||||||||||
Jonas Eriksson (MP) | D | |||||||||||||
Erik Ottoson (M) | ||||||||||||||
Mattias Ottosson (S) | ||||||||||||||
Teres Lindberg (S) | ||||||||||||||
Pia Nilsson (S) | D | |||||||||||||
Anna Vikström (S) | ||||||||||||||
Johan Andersson (S) | ||||||||||||||
Daniel Andersson (S) | ||||||||||||||
Johan Hultberg (M) | ||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | D | |||||||||||||
Alexandra Anstrell (M) | ||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | N | |||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||
Tobias Billström (M) | ||||||||||||||
Jan R Andersson (M) | ||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||
Lotta Finstorp (M) | ||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | ||||||||||||||
Jonas Andersson i Linköping (SD) | ||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | ||||||||||||||
Sven-Olof Sällström (SD) | ||||||||||||||
Julia Kronlid (SD) | ||||||||||||||
Paula Bieler (SD) | ||||||||||||||
Per Ramhorn (SD) | ||||||||||||||
Carina Ståhl Herrstedt (SD) | ||||||||||||||
Alexander Christiansson (SD) | ||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | ||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | ||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | ||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | ||||||||||||||
Tobias Andersson (SD) | ||||||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | ||||||||||||||
Angelica Lundberg (SD) | ||||||||||||||
Staffan Eklöf (SD) | ||||||||||||||
Jimmy Ståhl (SD) | ||||||||||||||
Robert Halef (KD) | ||||||||||||||
Kjell-Arne Ottosson (KD) | ||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | ||||||||||||||
Jan Björklund (L) | ||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||
Janine Alm Ericson (MP) | ||||||||||||||
Martina Johansson (C) | ||||||||||||||
Magnus Ek (C) | ||||||||||||||
Per Lodenius (C) | ||||||||||||||
Solveig Zander (C) | ||||||||||||||
Martin Ådahl (C) | ||||||||||||||
Jens Holm (V) | ||||||||||||||
Nooshi Dadgostar (V) | ||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | ||||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | D | |||||||||||||
Gulan Avci (L) | ||||||||||||||
Mats Persson (L) | ||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||
Arman Teimouri (L) | ||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | ||||||||||||||
Helena Gellerman (L) | ||||||||||||||
Jessika Roswall (M) | ||||||||||||||
Maria Malmer Stenergard (M) | ||||||||||||||
Elisabeth Svantesson (M) | ||||||||||||||
John Widegren (M) | ||||||||||||||
Maria Gardfjell (MP) | ||||||||||||||
Karolina Skog (MP) | ||||||||||||||
Hanif Bali (M) | ||||||||||||||
Hampus Hagman (KD) | ||||||||||||||
Ida Gabrielsson (V) | ||||||||||||||
Ali Esbati (V) | ||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | ||||||||||||||
Lorena Delgado Varas (V) | ||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | ||||||||||||||
Mia Sydow Mölleby (V) | ||||||||||||||
Vasiliki Tsouplaki (V) | ||||||||||||||
Lorentz Tovatt (MP) | ||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | ||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | ||||||||||||||
Emma Hult (MP) | ||||||||||||||
Abir Al-Sahlani (C) | ||||||||||||||
Katarina Olofsson (SD) | D |
D = Deltagande D* = Uppkopplade per telefon N = Närvarande | Anmärkning: 2) D från kl.
|