Onsdag den 17 oktober 2018

Kammarens talarlista 2018-10-17 00:00:00

Onsdagen den 17 oktober 2018

Kl.

09.00

Allmänpolitisk debatt

______________________________________________________________________________

Nr

1

Allmänpolitisk debatt (forts.)

Den allmänpolitiska debatten pågår från igår tisdagen den 16 oktober med fortsättning idag onsdagen den 17 oktober kl. 09.00 samt torsdagen den 18 oktober kl. 12.00.

Debattregler

Ledamöter som anmält sig till debatten har rätt till ett anförande om högst fyra minut.

För debatten gäller fri replikrätt. Det innebär att alla ledamöter kan begära replik även om man inte har hållit något anförande. Repliktiden är längst 1 minut för första repliken och längst en halv minut för den andra repliken. Talaren som hållit anförandet får motsvarande tid för att svara på replikerna. Anföranden hålls i talarstolen på podiet, repliker tas i talarstolarna framför talmannen.

En ledamot kan endast hålla ett anförande i ett ämne eftersom den allmänpolitiska debatten betraktas som en debatt.

Ledamöter som inte anmält sig i förväg kan i kammaren begära ordet för ett anförande och hamnar då sist på talarlistan på torsdag.

Internationella frågor och utrikespolitik

1

Olle Thorell (S)

4

2

Hans Wallmark (M)

4

3

Björn Söder (SD)

4

4

Håkan Svenneling (V)

4

5

Lars Adaktusson (KD)

4

6

Fredrik Malm (L)

4

7

Aylin Fazelian (S)

4

8

Hans Rothenberg (M)

4

9

Alexander Christiansson (SD)

4

10

Yasmine Posio (V)

4

11

Åsa Eriksson (S)

4

12

Amineh Kakabaveh (V)

4

13

Thomas Hammarberg (S)

4

14

Jamal El-Haj (S)

4

Försvarspolitik

1

Niklas Karlsson (S)

4

2

Beatrice Ask (M)

4

3

Roger Richtoff (SD)

4

4

Hanna Gunnarsson (V)

4

5

Mikael Oscarsson (KD)

4

6

Allan Widman (L)

4

7

Jan R Andersson (M)

4

8

Pål Jonson (M)

4

9

Alexandra Anstrell (M)

4

10

Lars Püss (M)

4

11

Annicka Engblom (M)

4

EU

1

Markus Selin (S)

4

2

Karin Enström (M)

4

3

Johnny Skalin (SD)

4

4

Tina Acketoft (L)

4

Närings- och regionalpolitik

1

Mathias Tegnér (S)

4

2

Lars Hjälmered (M)

4

3

Tobias Andersson (SD)

4

4

Linda Ylivainio (C)

4

5

Lorena Delgado Varas (V)

4

6

Camilla Brodin (KD)

4

7

Arman Teimouri (L)

4

8

Isak From (S)

4

9

Betty Malmberg (M)

4

10

Staffan Eklöf (SD)

4

11

Jonny Cato Hansson (C)

4

12

Magnus Oscarsson (KD)

4

13

Linus Sköld (S)

4

14

Jörgen Warborn (M)

4

15

Eric Palmqvist (SD)

4

16

Lars Thomsson (C)

4

17

Mikael Dahlqvist (S)

4

18

Lars Beckman (M)

4

19

Mats Nordberg (SD)

4

20

Mattias Jonsson (S)

4

21

John Widegren (M)

4

22

Malin Larsson (S)

4

23

Ann-Sofie Alm (M)

4

24

Emilia Töyrä (S)

4

25

David Josefsson (M)

4

Infrastruktur

1

Jasenko Omanovic (S)

4

2

Jessica Rosencrantz (M)

4

3

Jimmy Ståhl (SD)

4

4

Mikael Larsson (C)

4

5

Magnus Jacobsson (KD)

4

6

Helena Gellerman (L)

4

7

Emma Berginger (MP)

4

8

Denis Begic (S)

4

9

Edward Riedl (M)

4

10

Thomas Morell (SD)

4

11

Peter Helander (C)

4

12

Hampus Hagman (KD)

4

13

Carina Ödebrink (S)

4

14

Sten Bergheden (M)

4

15

Ola Möller (S)

4

16

Lotta Olsson (M)

4

17

Eva Lindh (S)

4

18

Jörgen Berglund (M)

4

19

Viktor Wärnick (M)

4

20

Sofia Westergren (M)

4

Migration och integration

1

Rikard Larsson (S)

4

2

Johan Forssell (M)

4

3

Richard Jomshof (SD)

4

4

Alireza Akhondi (C)

4

5

Sofia Damm (KD)

4

6

Juno Blom (L)

4

7

Maria Ferm (MP)

4

8

Katarina Brännström (M)

4

9

Mikael Eskilandersson (SD)

4

10

Hans Eklind (KD)

4

11

Arin Karapet (M)

4

12

Angelica Lundberg (SD)

4

13

Sara Seppälä (SD)

4

14

Ludvig Aspling (SD)

4

Bostadspolitik

1

Joakim Järrebring (S)

4

2

Mats Green (M)

4

3

Roger Hedlund (SD)

4

4

Ola Johansson (C)

4

5

Momodou Malcolm Jallow (V)

4

6

Larry Söder (KD)

4

7

Heléne Björklund (S)

4

8

Ann-Britt Åsebol (M)

4

Rättsväsendet

1

Fredrik Lundh Sammeli (S)

4

2

Carl-Oskar Bohlin (M)

4

3

Adam Marttinen (SD)

4

4

Johan Hedin (C)

4

5

Jessica Thunander (V)

4

6

Ingemar Kihlström (KD)

4

7

Johan Pehrson (L)

4

8

Louise Meijer (M)

4

9

Katja Nyberg (SD)

4

10

Lars Andersson (SD)

4

Demokrati och mänskliga rättigheter

1

Laila Naraghi (S)

4

2

Tobias Billström (M)

4

3

Mikael Strandman (SD)

4

4

Jessica Wetterling (V)

4

5

Mattias Ingeson (KD)

4

6

Barbro Westerholm (L)

4

7

Patrik Björck (S)

4

8

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

4

9

Per-Arne Håkansson (S)

4

10

Maria Stockhaus (M)

4

11

Margareta Cederfelt (M)

4

Kultur och idrott

1

Lawen Redar (S)

4

2

Lotta Finstorp (M)

4

3

Angelika Bengtsson (SD)

4

4

Vasiliki Tsouplaki (V)

4

5

Christer Nylander (L)

4

6

Anna Wallentheim (S)

4

7

Cassandra Sundin (SD)

4

8

Åsa Karlsson (S)

4

9

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

4

10

Jonas Andersson i Linköping (SD)

4

Torsdag den 18 oktober klockan 12.00

Sjukvård och välfärdsfrågor

1

Dag Larsson (S)

4

2

Camilla Waltersson Grönvall (M)

4

3

Carina Ståhl Herrstedt (SD)

4

4

Sofia Nilsson (C)

4

5

Karin Rågsjö (V)

4

6

Michael Anefur (KD)

4

7

Lina Nordquist (L)

4

8

Kristina Nilsson (S)

4

9

Johan Hultberg (M)

4

10

Ebba Hermansson (SD)

4

11

Jon Thorbjörnson (V)

4

12

Pia Steensland (KD)

4

13

Maria Arnholm (L)

4

14

Sultan Kayhan (S)

4

15

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

4

16

Clara Aranda (SD)

4

17

Mats Wiking (S)

4

18

Ulrika Heindorff (M)

4

19

Kadir Kasirga (S)

4

20

Kristina Axén Olin (M)

4

21

Mattias Karlsson i Luleå (M)

4

22

Marléne Lund Kopparklint (M)

4

23

John Weinerhall (M)

4

24

Ulrika Jörgensen (M)

4

Utbildning och forskning

1

Gunilla Svantorp (S)

4

2

Erik Bengtzboe (M)

4

3

Robert Stenkvist (SD)

4

4

Niels Paarup-Petersen (C)

4

5

Ilona Szatmari Waldau (V)

4

6

Jimmy Loord (KD)

4

7

Roger Haddad (L)

4

8

Anna Sibinska (MP)

4

9

Tomas Kronståhl (S)

4

10

Noria Manouchi (M)

4

11

Patrick Reslow (SD)

4

12

Ulrika Heie (C)

4

13

Maria Nilsson (L)

4

14

Pia Nilsson (S)

4

15

Marie-Louise Hänel Sandström (M)

4

16

Michael Rubbestad (SD)

4

17

Jörgen Grubb (SD)

4

––––––––––––––––––––––––––––

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.