Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)

Kommittéberättelse Ju 2019:01 kommittén, se dir. 2019:32

kommittén, se dir. 2019:32

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)


Beteckning: Ju 2019:01
Departement: Justitiedepartementet
Senast ändrad: 2019-08-05
Status: Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:32
Lokal:
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 15 augusti 2020.


Sammansättning


Ordförande: Rolén, Thomas, fr.o.m. 2019-07-01
Ledamot: Bieler, Paula, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Billström, Tobias, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Eklind, Hans, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Höj Larsen, Christina, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Jönsson, Johanna, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Larsson, Rikard, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Ling, Rasmus, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Malm, Fredrik, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Malmer Stenergård, Maria, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Åkesson, Jimmie, fr.o.m. 2019-07-24
Ledamot: Östlin, Ebba, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Aasheim, Petter, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Beijer, Fredrik, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Frid, Magnus, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Larsaeus, Nina, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Lund, Helena, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Lyrestam, Christiana, fr.o.m. 2019-07-24
Expert: Malkan, Johan, fr.o.m. 2019-07-24
Sekreterare: Hjulström, Erik, fr.o.m. 2019-08-15
Sekreterare: Kristiansson, Hanna, fr.o.m. 2019-08-19
Sekreterare: Parusel, Bernd, fr.o.m. 2019-08-05

Rapporter