Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hinder för bostadsbyggande.
Behandlas i Betänkande 2005/06:BoU1 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bostadsbristens tillväxthämmande effekter.
3. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skifte från ett centralplanerings- och myndighetsperspektiv till ett konsumentperspektiv.
4. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om produktionsstöd kontra konsumtionsstöd.
5. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att det bostadspolitiska målet omarbetas och avgränsas.
6. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om produktionsbidrag kontra konsumenternas möjlighet att efterfråga bostäder.
7. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om flyttkedjor.
8. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om konkurrens på byggmarknaden.
9. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om upphandlingskompetens samt LOU.
Behandlas i Betänkande 2005/06:FiU19 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
10. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Konkurrensverkets roll.
Behandlas i Betänkande 2005/06:NU16 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
11. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att beskattningen av småföretagare sänks och förenklas.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SkU17 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
12. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förebygga brist på byggarbetskraft.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SfU10 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
13. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Konkurrensverket bör få i uppgift att bevaka utvecklingen av fler utländska aktörers etablering på den svenska byggmarknaden.
14. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det behövs en "Operation byggsanering" för att komma till rätta med svartarbete inom byggbranschen.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SkU21 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
15. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nytänkande och innovationer.
16. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avveckling av subventioner i form av skattekrediteringar och investeringsbidrag.
17. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvinnor inom byggbranschen.
18. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett nyproduktionspaket för fler hyresrätter.
19. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om friare hyressättning och lägesfaktorn.
Behandlas i Betänkande 2005/06:BoU10 Utskottets förslag: Avslag, Avslag Kammarens beslut: Avslag
20. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hyresgäströrelsens ensamrätt att företräda hyresgäster.
Behandlas i Betänkande 2005/06:BoU6 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
21. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stärkt konsumentstöd och bättre information.
Behandlas i Betänkande 2005/06:BoU12 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
22. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om det statliga markinnehavet.
23. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om forskning och utveckling.
Behandlas i Betänkande 2005/06:BoU7 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
24. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bättre verktyg för bostadsstatistik.
25. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att försäljning av statlig mark inte snedvrider konkurrensen.
26. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om studenters bostadssituation.
27. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skattefrihet för den som hyr ut rum i privatbostäder.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SkU16 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
28. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att fler skall kunna äga sin bostad.
29. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att anpassa det statliga kreditgarantisystemet så att man får en bättre möjlighet att lånefinansiera för byggkostnaderna på landet.
30. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett tillväxtvänligt skatteutjämningssystem.
Behandlas i Betänkande 2005/06:FiU3 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
31. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de kommunala bostadsbolagen.
32. Riksdagen beslutar att upphäva lagen (2000:1383) om kommunernas bostadsförsörjningsansvar.
33. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökad egenmakt i boendet.
34. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om rätten att ombilda hyresrätter till bostadsrätter.
35. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om särskilda boenden för utsatta kvinnor.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SoU31 Utskottets förslag: Avslag, Avslag Kammarens beslut: Avslag
36. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samhällsplanering för ökad valfrihet.
37. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stärkt ställning för konkurrensintresset i plan- och bygglagen.
38. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fri etableringsrätt för dagligvaruhandel.
39. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av infrastruktur och kommunikationer för ökat bostadsbyggande på tillväxtorter.
40. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bra boendemiljö och bra boende för miljön.
41. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sänkt och reformerad fastighetsskatt.
Behandlas i Betänkande 2005/06:SkU18 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
42. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sambeskattning.
43. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förmögenhetsskatt.
44. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om räntebidrag och fastighetsskatt.
45. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bostadsbidragen.
46. Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande: