Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om översyn av nya lagar och lagar som revideras ur ett queerperspektiv.
Behandlas i Betänkande 2007/08:KU17 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att en könsneutral äktenskapslagstiftning införs där alla med vigselrätt bör vara beredda att viga både samkönade och olikkönade par.
Behandlas i Betänkande 2006/07:CU7 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
3. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om attityder och bemötande.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SoU8 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
4. Riksdagen begär att regeringen återkommer med ett förslag om hur HBT-kompetensen generellt kan tillförsäkras inom vården.
5. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att smittskyddslagen bör ses över.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SoU6 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
6. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att mål om HBT-kunskap bör tas in i läkarnas och lärarnas examensordning.
Behandlas i Betänkande 2006/07:UbU4 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
7. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att HomO tillförs medel för att kunna öka tillsynen, informera mer och på andra sätt verka för att minska diskrimineringen i skolan.
Behandlas i Betänkande 2006/07:AU5 Utskottets förslag: Avslag, Avslag Kammarens beslut: Avslag
8. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om läromedel.
Behandlas i Betänkande 2006/07:UbU8 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
9. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att personal inom socialtjänsten, Försäkringskassan och andra institutioner utbildas och fortbildas för att höja sin HBT-kompetens.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SoU7 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
10. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag om hur åklagare och domare bör tillförsäkras tillfredsställande HBT-kompetens.
Behandlas i Betänkande 2006/07:JuU1 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
11. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att HBT-kompetens bör finnas på alla brottsofferjourer.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SoU1 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
12. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att fler särskilda brottsofferjourer för HBT-personer inrättas.
13. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att HomO får utökade medel för att dels stärka sin informationsroll, dels driva fler diskrimineringsmål i domstol.
14. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om ökad öppenhet om våld i samkönade relationer.
15. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att homo- och transfobin behöver minska inom socialtjänst och polis så att HBT-personer vågar anmäla misshandel inom förhållandet.
16. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kvinnojourer bör uppmuntras att ta emot transsexuella kvinnor och höja sin kompetens att bemöta lesbiska som blivit misshandlade av sina partner.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SoU10 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
17. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om skyddat boende för HBT-personer.
18. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att en kompetenshöjning på HBT-området bör ske bland personalen på Försäkringskassan, på landets mödravårdscentraler och i förskolan.
19. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att ensamstående kvinnor bör ha samma rättigheter till insemination som kvinnor i parrelationer.
20. Riksdagen begär att regeringen ger Adoptionscentrum i uppdrag att aktivt söka nya möjligheter för att internationella adoptioner ska bli mer än en teoretisk möjlighet för homosexuella.
Behandlas i Betänkande 2007/08:SoU14 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
21. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att tillsätta en utredning med uppgift att föräldrabalken ses över så att barn kan ha fler än två vårdnadshavare.
Behandlas i Betänkande 2006/07:CU8 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
22. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att tillsätta en utredning med uppgift att se över intersexuellas behov.
23. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att krav bör ställas på att de nationella idrottsförbunden redovisar hur de bekämpar homofobi och diskriminering för att få bidrag från staten.
Behandlas i Betänkande 2006/07:KrU5 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
24. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om vikten av att de nationella idrottsförbunden upprättar en policy om HBT-frågor.
25. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att alla tränar- och ledarutbildningar bör innehålla utbildning inom HBT-området och att all fortbildning bör innehålla moment som syftar till en kompetenshöjning inom HBT.
26. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att hetslagen bör omfatta även transpersoner.
Behandlas i Betänkande 2006/07:JuU9 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
27. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att könsuttryck bör vara en diskrimineringsgrund.
Behandlas i Betänkande 2006/07:AU11 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
28. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att tillsätta en utredning med uppgift att se över namnlagen.
Behandlas i Betänkande 2006/07:CU16 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
29. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kravet på att transsexuella ska vara ogifta för att få genomgå en könskorrigering tas bort.
30. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om unga transpersoner och vård.
31. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att Sverige bör vara mer aktivt i det internationella HBT-arbetet.
Behandlas i Betänkande 2007/08:UU9 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
32. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att ambassader och Utrikesdepartementet bör höja sin HBT-kompetens.
33. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att HBT-rättigheter automatiskt bör inkluderas när mänskliga rättigheter nämns.
34. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om HBT-rättigheter bör kunna kopplas till biståndspolitiken.
Behandlas i Betänkande 2007/08:UU2 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
35. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att Migrationsverket och andra myndigheter som arbetar nära flyktingar bör höja sin HBT-kompetens.
Behandlas i Betänkande 2006/07:SfU8 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
36. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att alla flyktingar som kommer till Sverige på grund av förföljelse för sin sexuella läggning bör garanteras ett kompetent bemötande av svenska myndigheter.