Svar på fråga 2020/21:3251 av Mattias Karlsson i Luleå (M)
Förändring av jaktlagen
Mattias Karlsson i Luleå har frågat mig om jag är beredd att ändra i jaktförordningen så att kameraförsedda drönare får användas vid jakt för att hitta vildsvin i tät vegetation eller högväxt gröda.
Jag är väl medveten om att det är oerhört angeläget att komma tillrätta med de problem som vildsvin orsakar. Därför har regeringen beslutat om flera åtgärder. För att göra jakten efter vildsvin enklare och mer effektiv har regeringen beslutat att tillåta nattriktmedel och rörlig belysning vid jakt efter vildsvin. Regeringen har även den 22 april 2021 lämnat över en proposition 2020/21:183 till riksdagen rörande utfodring av vilt, som ger länsstyrelserna möjlighet att i enskilda fall besluta om förbud eller villkor för utfodring av vilt. Det s.k. vildsvinspaketet inom livsmedelsstrategin som regeringen beslutade 2020 ska bidra till att mer vildsvinskött når marknaden genom att underlätta köttets väg till konsument.
Då många viltstammar fortsätter att öka, eller kvarstår på en hög nivå, är det viktigt med en fortsatt adaptiv viltförvaltning. Förra jaktåret uppgick avskjutningen till drygt 146 000 vildsvin, en ökning med närmare 34 000 skjutna vildsvin jämfört med året innan. I Sverige är det enligt huvudregeln i 10 § jaktlagen fastighetsägaren som har jakträtt på den mark som tillhör fastigheten. Motiverade och aktiva jägare är en förutsättning för en väl fungerande viltförvaltning. Jag ser det därför nödvändigt med en väl fungerande samverkan mellan dessa och andra aktörer.
Vidare har regeringen tagit emot en hemställan från Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, om att obemannat luftfartyg utrustat med kamera ska få användas för att söka efter vildsvin vid jakt. Den hemställan bereds för närvarande inom Regeringskansliet.
En nationell förvaltningsplan för vildsvin är viktig för målet om en kontrollerad vildsvinsstam där skador på gröda och mark samt antalet trafikolyckor med vildsvin inblandade minskas.
Naturvårdsverket, som har det övergripande ansvaret för viltförvaltning, har på regeringens uppdrag tagit fram en nationell förvaltningsplan för vildsvin där resultat och åtgärdsmål framgår. Naturvårdsverket ska minst vart tredje år, med start 2022, följa upp resultatmålen i förvaltningsplanen. Regeringen har gett länsstyrelserna i uppdrag att revidera sina förvaltningsplaner efter Naturvårdsverkets övergripande förvaltningsplan.
Stockholm den 23 juni 2021
Jennie Nilsson