Justitiedepartementet
|
Inrikesministern
|
|
|
|
|
|
|
|
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:760 av Roger Haddad (FP) Klassning av handgranater
Roger Haddad har frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson vilka åtgärder han avser att vidta för att handgranater ska klassas som vapen. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Regeringen ser allvarligt på att förekomsten av handgranater inom kriminella kretsar ökar.
Vapenlagens (1996:67) bestämmelser är tillämpliga på skjutvapen och ammunition och på vissa föremål som i lagen jämställs med skjutvapen. En förutsättning för att det ska vara fråga om ett skjutvapen är att vapnet kan skjuta ut projektiler av olika slag. Med hänsyn till handgranaters konstruktion omfattas inte dessa av vapenlagens bestämmelser, som Roger Haddad påpekar, utan i stället av lagen (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor. Denna indelning överensstämmer med de internationella regelverken om skjutvapen och explosiva varor. Både vapenlagen och lagen om brandfarliga och explosiva varor innehåller bl.a. krav på tillstånd och straffansvar för den som bryter mot tillståndskraven. Det finns enligt min uppfattning inte någon anledning att förändra de aktuella lagarnas tillämpningsområden.
Jag kan däremot konstatera att straffskalan enligt lagen om brandfarliga och explosiva varor fortfarande ligger kvar på samma nivå som gällde för vapenbrotten före de straffhöjningar som genomfördes i september 2014. Eftersom likheterna med bestämmelserna om straffansvar för vapenbrott är uppenbara finns det skäl att också se över straffbestämmelserna i lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Stockholm den 28 augusti 2015
Anders Ygeman