Svar på fråga 2021/22:1557 av Kjell-Arne Ottosson (KD)
Öppna gränser mellan de nordiska länderna
Kjell-Arne Ottosson har frågat mig på vilket sätt jobbar de nordiska regeringarna nu för att vi ska kunna ha öppna gränser mellan de nordiska länderna vid nästa kris.
Det är tveklöst så att en del av de åtgärder som vidtogs med anledning av pandemin hade negativa effekter på den nordiska mobiliteten och integrationen både på kort och lång sikt. De nordiska regeringarna är eniga om att vi bör dra lärdom av det som hände under pandemin.
I slutet av juni möts de nordiska samarbetsministrarna i Halden, i norska samarbetsministerns hemtrakt i gränsregionen Sverige-Norge. Mötet kommer att ha ett särskilt fokus på just gränssamarbete och krissamverkan. Målsättningen är att vi vid mötet ska kunna dra konkreta slutsatser för att visa vilka åtgärder som vidtagits under pandemins gång och vilka lärdomar som dragits. Det handlar bland annat om att formalisera och utveckla den dialog som initierats under pandemin och tydliggöra samarbetsministrarnas ansvar och roll, inte minst vad gäller att lyfta den nordiska dimensionen inom våra regeringar.
Arbetet på nordisk nivå bör givetvis också kompletteras med bilateralt samarbete, såsom exempelvis skett i Öresundsregionen, där vi nyligen bland annat kunnat enas om ett gemensamt uttalande i vilket vi åtar oss att i största möjliga utsträckning värna om att upprätta transitkorridorer till och från Bornholm respektive Köpenhamns flygplats, för det fall att extraordinära omständigheter uppstår igen. I samband med det norska kronprinsbesöket enades den norska och svenska regeringen om ett fördjupat samarbete mellan våra näringsliv och att därmed värna våra gränsregioner ytterligare.
Även innan pandemin, fanns det ett antal gränshinder som vi behöver arbeta vidare med. Det ska vara möjligt att flytta, pendla, studera och driva företag över landgränserna i Norden utan att man riskerar att hindras av försvårande lagar och regler. Vi behöver arbeta målinriktat om vi ska kunna uppnå vår vision om att 2030 vara världens mest integrerade och hållbara region. I detta arbete spelar de politiska församlingarna, liksom andra delar av samhället, såsom regionala och lokala aktörer och näringslivet, en central roll. Tillsammans kan vi göra skillnad för alla nordbor.
Stockholm den 18 maj 2022
Anna Hallberg