Svar på fråga 2022/23:374 av Mattias Vepsä (S)
Risken för bedrägerier vid utbetalning av elstödet
Mattias Vepsä har frågat om jag och regeringen analyserat riskerna, och vilka åtgärder regeringen kommer att vidta för att skydda utsatta och se till att risken för bedrägerier minskar.
Regeringen arbetar aktivt för att motverka felaktiga utbetalningar, bidragsbrott och alla former av bedrägerier som hotar våra välfärdssystem. Det gäller även utbetalningar av elstöd till hushållen. Vikten av att motverka felaktiga utbetalningar framgick tydligt i det uppdrag om att vidta förberedande åtgärder inför utbetalning av elstöd som regeringen gav Försäkringskassan och Affärsverket svenska kraftnät den 3 november 2022 (S2022/04199). Försäkringskassan har i förberedelsearbetet samverkat med berörda myndigheter och aktörer i syfte att motverka felaktiga utbetalningar och bedrägeribrott.
Det är Polismyndigheten som ansvarar för det operativa arbetet mot bedrägeribrott. Polismyndigheten arbetar på olika sätt brottsförebyggande mot bedrägerier, bland annat genom att på olika sätt sprida information till allmänheten i syfte att öka medvetenheten om risken för bedrägeribrott och hur man kan skydda sig. I det arbetet är äldre en viktig målgrupp. Polismyndigheten bedriver även en strukturerad samverkan med banksektorn för att förstärka det förebyggande arbetet på bedrägeriområdet.
Försäkringskassan och Polismyndigheten har haft en dialog inför att utbetalningarna av elstödet till hushåll i mellersta och södra Sverige påbörjades den 20 februari 2023. Försäkringskassan har t.ex. vid presskonferenser, i intervjuer och på sin webbplats varit tydlig med att det inte kommer att tas några kontakter med allmänheten via telefon inför utbetalning av elstöd och myndigheten har uppmanat till vaksamhet. Motsvarande budskap återges även av t.ex. Pensionsmyndigheten och övriga berörda myndigheter och relevanta aktörer som är delaktiga i såväl förberedelser som utbetalning av elstöd till hushållen.
Som ansvarigt statsråd har det även varit en uttalad strategi att, återkommande i min kommunikation om elstödet, tydligt uppmärksamma och påminna om risken för bedrägerier.
Jag har vid flera tillfällen tydliggjort att ingen kommer att bli kontaktad av myndigheter, bank eller elbolag i samband med utbetalning och att om kontakter som uppges vara av sådant slag tas är det bedrägeriförsök och kontakten ska omedelbart avslutas.
Stockholm den 1 mars 2023
Anna Tenje