Svar på fråga 2017/18:1548 av Christina Örnebjär (L)
Skyddsvakters befogenheter
Christina Örnebjär har frågat justitie- och inrikesministern hur han ser på möjligheten att utvidga skyddsvakters befogenheter till motsvarande vad som följer av 13 § polislagen vad gäller att avvisa eller avlägsna en person som genom sitt uppträdande stör den allmänna ordningen eller utgör en omedelbar fara för denna.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Skyddslagen (2010:305) innehåller bestämmelser om vissa åtgärder till förstärkt skydd av skyddsobjekt mot i lagen särskilt specificerad brottslig verksamhet såsom sabotage, terroristbrott, spioneri och grovt rån. Lagen innehåller också bestämmelser om skydd för allmänheten mot skada som kan uppkomma till följd av militär verksamhet. För att tillgodose behovet av skydd enligt ovan kan det beslutas att vissa byggnader m.m. ska vara ett skyddsobjekt. Ett sådant beslut innebär som huvudregel att obehöriga inte har tillträde till objektet.
Det är den som äger eller nyttjar ett skyddsobjekt som ansvarar för att objektet bevakas. För att kunna fullgöra sitt bevakningsuppdrag av skyddsobjekt ger skyddslagen skyddsvakten vissa befogenheter. Upprätthållande av allmän ordning och säkerhet är däremot en polisiär fråga och faller därför utanför skyddslagens syfte och ändamål.
Stockholm den 3 juli 2018
Peter Hultqvist