Torsdag den 10 juni 2021

Kammarens talarlista 2021-06-10 00:00:00

Torsdagen den 10 juni 2021

Kl.

12.00

 

Arbetsplenum

 

14.00

 

Frågestund

 

15.20

 

Votering

______________________________________________________________________________

Nr

 

Anmäld tid (min.)

Ackumulerad tid

9

Justitieutskottets betänkande JuU29

 

 

 

Terrorism

 

 

 

1

Joakim Sandell (S)

6

 

 

2

Mikael Damsgaard (M)

8

 

 

3

Adam Marttinen (SD)

8

 

 

4

Johan Hedin (C)

6

 

 

5

Ingemar Kihlström (KD)

8

 

 

6

Joar Forssell (L)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.44

0.44

10

Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU21

 

 

 

Förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter

 

 

 

1

Jon Thorbjörnson (V)

8

 

 

2

Malin Larsson (S)

8

 

 

3

John Widegren (M)

6

 

 

4

Martin Kinnunen (SD)

6

 

 

5

Ulrika Heie (C)

8

 

 

6

Magnus Oscarsson (KD)

4

 

 

7

Joar Forssell (L)

8

 

 

8

Maria Gardfjell (MP)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.56

1.40

11

Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU11

 

 

 

En god arbetsmiljö för framtiden – regeringens arbetsmiljöstrategi 2021–2025 m.m.

 

 

 

1

Saila Quicklund (M)

8

 

 

2

Magnus Persson (SD)

8

 

 

3

Alireza Akhondi (C)

8

 

 

4

Ciczie Weidby (V)

8

 

 

5

Michael Anefur (KD)

8

 

 

6

Maria Nilsson (L)

8

 

 

7

Johan Andersson (S)

8

 

 

8

Leila Ali-Elmi (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

1.02

2.42

12

Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU12

 

 

 

Riksrevisionens rapport om statens insatser mot exploatering av arbetskraft

 

 

 

1

Magnus Persson (SD)

6

 

 

2

Ali Esbati (V)

8

 

 

3

Johan Andersson (S)

6

 

 

4

Saila Quicklund (M)

6

 

 

5

Martin Ådahl (C)

6

 

 

6

Michael Anefur (KD)

8

 

 

7

Leila Ali-Elmi (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.46

3.28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Socialutskottets betänkande SoU24

 

 

 

Socialtjänst- och barnfrågor

 

 

 

1

Acko Ankarberg Johansson (KD)

6

 

 

2

Mats Wiking (S)

6

 

 

3

Camilla Waltersson Grönvall (M)

10

 

 

4

Linda Lindberg (SD)

6

 

 

5

Sofia Nilsson (C)

6

 

 

6

Maj Karlsson (V)

6

 

 

7

Juno Blom (L)

6

 

 

8

Nicklas Attefjord (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.52

4.20

14

Socialutskottets betänkande SoU12

 

 

 

Internationella adoptioner

 

 

 

1

Yasmine Bladelius (S)

6

 

 

2

Nicklas Attefjord (MP)

6

 

 

3

Acko Ankarberg Johansson (KD)

6

 

 

4

Camilla Waltersson Grönvall (M)

6

 

 

5

Linda Lindberg (SD)

6

 

 

6

Martina Johansson (C)

6

 

 

7

Jon Thorbjörnson (V)

6

 

 

8

Juno Blom (L)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.48

5.08

 

Totalt anmäld tid 5 tim. 8 min.

 

––––––––––––––––––––––––––––

 

 

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.