Torsdag den 28 april 2022

Kammarens talarlista 2022-04-28 00:00:00

Torsdagen den 28 april 2022

Kl.

12.00

 

Arbetsplenum

 

14.00

 

Frågestund

 

15.20

 

Votering

______________________________________________________________________________

Nr

 

Anmäld tid (min.)

Ackumulerad tid

24

Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU22

 

 

 

Djurskydd

 

 

 

1

Malin Larsson (S)

8

 

 

2

Marléne Lund Kopparklint (M)

8

 

 

3

Yasmine Eriksson (SD)

8

 

 

4

Ulrika Heie (C)

8

 

 

5

Elin Segerlind (V)

8

 

 

6

Magnus Oscarsson (KD)

8

 

 

7

Jakob Olofsgård (L)

8

 

 

8

Elisabeth Falkhaven (MP)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

1.04

1.04

25

Utrikesutskottets betänkande UU6

 

 

 

Internationellt utvecklingsbistånd

 

 

 

1

Helena Storckenfeldt (M)

8

 

 

2

Mats Nordberg (SD)

8

 

 

3

Magnus Ek (C)

8

 

 

4

Yasmine Posio (V)

8

 

 

5

Gudrun Brunegård (KD)

8

 

 

6

Joar Forssell (L)

8

 

 

7

Maria Ferm (MP)

8

 

 

8

Anders Österberg (S)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

1.04

2.08

26

Socialutskottets betänkande SoU19

 

 

 

Socialtjänstens arbete m.m.

 

 

 

1

Acko Ankarberg Johansson (KD)

6

 

 

2

Mats Wiking (S)

6

 

 

3

Johan Hultberg (M)

6

 

 

4

Linda Lindberg (SD)

6

 

 

5

Martina Johansson (C)

6

 

 

6

Jon Thorbjörnson (V)

6

 

 

7

Juno Blom (L)

6

 

 

8

Margareta Fransson (MP)

6

 

 

9

Bengt Eliasson (L)

4

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.52

3.00

27

Kulturutskottets betänkande KrU6

 

 

 

Kulturarvsfrågor

 

 

 

1

Christer Nylander (L)

6

 

 

2

Åsa Karlsson (S)

10

 

 

3

John E Weinerhall (M)

8

 

 

4

Angelika Bengtsson (SD)

8

 

 

5

Catarina Deremar (C)

6

 

 

6

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

7

Roland Utbult (KD)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.54

3.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

Kulturutskottets betänkande KrU9

 

 

 

Kultur och fritid för barn och unga

 

 

 

1

Christer Nylander (L)

6

 

 

2

John E Weinerhall (M)

8

 

 

3

Cassandra Sundin (SD)

6

 

 

4

Catarina Deremar (C)

6

 

 

5

Roland Utbult (KD)

8

 

 

6

Lars Mejern Larsson (S)

8

 

 

7

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.50

4.44

 

Totalt anmäld tid 4 tim. 44 min.

 

––––––––––––––––––––––––––––

 

 

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.