Protokoll utskottssammanträde 2008/09:28

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:28

 

FÖRSVARSUTSKOTTET

 

 

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28

 

DATUM

2009-04-16

TID

10.00–10.20

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

 

 

 

§ 1

Öppnande

Ordförande Anders Karlsson (s) förklarade sammanträdet öppnat.

 

§ 2

Föredragning

Statssekreterare Håkan Jevrell informerade om Afghanistan.

 

Ledamöternas frågor besvarades.

 

§ 3

Justering av protokoll

Justerades protokoll 2008/09:27.

 

§ 4

Kanslianmälningar

-          Påmindes att Försvarshögskolan anordnar en paneldebatt onsdagen den 22 april. Inväntades förslag på ledamöter från oppositionen.

-          Anmäldes att Region Blekinge önskar uppvakta utskottet med anledning av proposition 2008/09:140. Utskottet uppgav att Region Blekinge är välkomna att uppvakta presidiet och/eller partierna.

-          Anmäldes att kabinettssekreterare Frank Belfrage kommer att informera om rättsläget för eventuellt omhändertagna personer vid Somalias kust (Operation Atalanta) vid ett sammanträde som äger rum den 23 april.

-          Anmäldes att utrikesutskottet kommer att anordna en utskotts-utfrågning om Gasfrågan och energisäkerhet i EU:s yttre förbindelser den 7 maj.

 

§ 5

Justering av FöU11

Granskades förslag till betänkande 2008/09:FöU11

Ändrad tidpunkt för signalspaning i kablar.

 

Utskottet fattade beslut i ärendet. Förslag till betänkande 2008/09:FöU11 justerades. I beslutet deltog inte (s, v, mp).

 

Anmäldes ett särskilt yttrande av (s, v, mp).

 

§ 6

EU-dokument

Anmäldes att KOM(2009) 149 och SEK(2009) 400 har inkommit. Dokumenten lades till handlingarna.

 


 

§ 7

Nästa sammanträde

Nästa planerade sammanträde äger rum tisdagen den 21 april
kl. 11.00.

 

 

§ 8

Ordföranden förklarade sammanträdet avslutat.

 

 

 

Vid protokollet

 

 

                       Monique Svensson

 

Justeras            2009-04-21

 

                             Anders Karlsson


 

FÖRSVARSUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll

2008/09:28

 

§1-9

 

 

 

 

 

 

LEDAMÖTER

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

Anders Karlsson (s), ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf Gunnarsson (m), vice ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Enström (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jonsson (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nils Oskar Nilsson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staffan Danielsson (c)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Hagberg (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allan Widman (fp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Berglind (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Isabella Jernbeck (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åsa Lindestam (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Else-Marie Lindgren (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf K Nilsson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gunilla Wahlén (v)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inger Jarl Beck (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjell Eldensjö (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Rådberg (mp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEANTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulf Grape (m)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jeppsson (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Plass (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tommy Waidelich (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Björn Leivik (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Selin Lindgren (c)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ann-Kristine Johansson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nina Larsson (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håkan Juholt (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna König Jerlmyr (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Streijffert (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irene Oskarsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anti Avsan (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Åström (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Löfstrand (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annelie Enochson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Wetterstrand (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annicka Engblom (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claes Västerteg (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Flyborg (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torbjörn Björlund (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Per Bolund (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leif Pettersson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerstin Engle (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Sander (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lars Gustafsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande