Protokoll utskottssammanträde 2008/09:34

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:34

 

FÖRSVARSUTSKOTTET

 

 

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:34

 

DATUM

2009-05-12

TID

11.00–11.30

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

 

 

 

§ 1

Öppnande

Ordförande Anders Karlsson (s) förklarade sammanträdet öppnat.

 

§ 2

Justering av protokoll

Justerades protokoll 2008/09:33.

 

§ 3

Kanslianmälningar

Anmäldes att Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) framför en önskan från ledamöter från Duman i Ryssland om få att träffa utskotts-ledamöter i samband med sitt besök i Sverige torsdagen den 28 maj. Ingen av ledamöterna hade möjlighet att ta emot besöket.

 

§ 4

Överlämnande av motioner

Presenterades ett PM med motionsyrkanden som bedöms i första hand omfatta miljö- och jordbruksutskottets beredningsområde.

 

Försvarsutskottet beslutar – under förutsättning av miljö- och jordbruksutskottet utskotts medgivande – att överlämna yrkan-dena 2008/09:Fö289 yrk. 6, 13, 24, 34 och 35 till miljö- och jordbruksutskottet.

 

Denna paragraf förklaras omedelbart justerad.

 

§ 5

Granskning av FöU10

Granskades utkast till betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning.

 

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 6

Utrikes studieresor

Diskuterades utskottets utrikes studieresor. Beslutades att utskottet förbereder studieresor till Singapore i vecka 36 och till Sydafrika i vecka 41.

 

§ 7

Övriga frågor

Allan Widman (fp) föreslog en orientering av Militära under-rättelse- och säkerhetstjänsten (MUST) om säkerhetsläget i Afghanistan och i det svenska PRT-området. Uppdrogs åt

kansliet att ordna detta.

 


 

§ 8

Nästa sammanträde

Nästa planerade sammanträde äger rum torsdagen den 14 maj kl. 10.00.

 

 

 

Ordföranden förklarade sammanträdet avslutat.

 

 

 

 

 

 

 

Vid protokollet

 

                       Satu Saariniemi

 

Justeras            2009-05-14

 

                             Anders Karlsson


 

FÖRSVARSUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll

2008/09:34

 

§1-8

 

 

 

 

 

 

LEDAMÖTER

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

Anders Karlsson (s), ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf Gunnarsson (m), vice ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Enström (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jonsson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nils Oskar Nilsson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staffan Danielsson (c)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Hagberg (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allan Widman (fp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Berglind (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Isabella Jernbeck (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åsa Lindestam (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Else-Marie Lindgren (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf K Nilsson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gunilla Wahlén (v)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inger Jarl Beck (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjell Eldensjö (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Rådberg (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEANTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulf Grape (m)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jeppsson (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Plass (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tommy Waidelich (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Björn Leivik (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Selin Lindgren (c)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ann-Kristine Johansson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nina Larsson (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håkan Juholt (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna König Jerlmyr (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Streijffert (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irene Oskarsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anti Avsan (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Åström (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Löfstrand (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annelie Enochson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Wetterstrand (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annicka Engblom (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claes Västerteg (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Flyborg (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torbjörn Björlund (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Per Bolund (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leif Pettersson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerstin Engle (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Sander (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lars Gustafsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande