Protokoll utskottssammanträde 2009/10:25

Försvarsutskottets protokoll 2009/10:25

 

FÖRSVARSUTSKOTTET

 

 

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:25

DATUM

2010-04-13

TID

11.00-12.20

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

 

 

 

§ 1

Öppnande

Ordförande Anders Karlsson (s) förklarade sammanträdet öppnat.

 

§ 2

Föredragning

Utskottet beslutade att innehållet i föredragningen av MUST omfattas av tystnadsplikt enligt RO 4 kap. 17 §.

 

Chefen för MUST Stefan Kristiansson åtföljd av Arne Nilsson, Eric Ottosen och Niklas Rossbach från Försvarsmaktens militära underrättelse- och säkerhetstjänst informerade om aktuella frågor inom dess verksamhetsområde.

 

Ledamöternas frågor besvarades.

 

§ 3

Justering av protokoll

Justerades protokoll 2009/10:24.

 

§ 4

Kanslianmälningar

-          Anmäldes FOI MEMO Serdjukovs reformering av de Väpnade Styrkorna samt artiklar från Försvarets materielverk (FMV) som handlar om vidareutveckling av Gripen, artillerisystemet Archer och patrullbil till Afghanistan.

-          Anmäldes att Försvarshögskolan arrangerar en paneldiskussion den 28 april och önskar att några utskotts ledamöter kan delta. Följande ledamöter avser delta: Karin Enström (m), Peter Jonsson (s), Allan Widman (fp) och Peter Rådberg (mp).

 

§ 5

Övriga frågor

Peter Jonsson (s) föreslog en föredragning av FMV angående läget m.m. beträffande de större pågående anskaffningsprojekten. Allan Widman (fp) instämde med förgående och tillade en önskan om information om möjligheten att avbeställa helikopter 14. Uppdrogs åt kansliet att ordna detta.

 


§ 6

Nästa sammanträde

Nästa sammanträde planeras till tisdagen den 20 april kl. 11.00.

 

§ 7

 Ordföranden förklarade sammanträdet avslutat.

 


 

 

 

Vid protokollet

 

 

                       Satu Saariniemi

 

Justeras            2010-04-20

 

 

                           Anders Karlsson


 

FÖRSVARSUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll

2009/10:25

 

§ 1

§ 2-7

 

 

 

 

 

LEDAMÖTER

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

Anders Karlsson (s), ordf.

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf Gunnarsson (m), vice ordf.

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Enström (m)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jonsson (s)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nils Oskar Nilsson (m)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staffan Danielsson (c)

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Hagberg (s)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allan Widman (fp)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Jeppsson (s)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Isabella Jernbeck (m)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åsa Lindestam (s)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Else-Marie Lindgren (kd)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolf K Nilsson (m)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gunilla Wahlén (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inger Jarl Beck (s)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjell Eldensjö (kd)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Rådberg (mp)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEANTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulf Grape (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Berglind (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Plass (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tommy Waidelich (s)

O

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Björn Leivik (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Selin Lindgren (c)

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ann-Kristine Johansson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nina Larsson (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håkan Juholt (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna König Jerlmyr (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Streijffert (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irene Oskarsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anti Avsan (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Åström (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Löfstrand (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annelie Enochson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Wetterstrand (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annicka Engblom (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claes Västerteg (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva Flyborg (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torbjörn Björlund (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Per Bolund (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leif Pettersson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerstin Engle (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mats Sander (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lars Gustafsson (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande