Protokoll utskottssammanträde 2004/05:22
Utskottens protokollLagutskottets protokoll 2004/05:22
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2004/05:22 |
DATUM | 2005-03-17 |
TID | kl. 09.30-11.25 |
NÄRVARANDE | se bilaga 1 |
§ 1 | Riksdagens framtidsdagar Justitiekansler Göran Lambertz informerar om skadestånd och Henry Olsson från Justitiedepartementet om immaterialrätten i framtiden.
|
§ 2 | Nästa sammanträde Utskottet beslutar att nästa sammanträde skall äga rum tisdagen den 22 mars 2005 kl. 11.00. |
VID PROTOKOLLET
JUSTERAT den 22 mars 2005 |
Hana Svecova
Inger René |
LAGUTSKOTTET | NÄRVARO- OCH VOTERINGSFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2004/05:22 | |||||||||||||||
§§ 1-2 |
| ||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Inger René (m) | x | ||||||||||||||||
Marianne Carlström (s) | x | ||||||||||||||||
Raimo Pärssinen (s) | x | ||||||||||||||||
Jan Ertsborn (fp) | x | ||||||||||||||||
Christina Nenes (s) | x | ||||||||||||||||
Hillevi Larsson (s) | x | ||||||||||||||||
Yvonne Andersson (kd) | |||||||||||||||||
Tasso Stafilidis (v) | x | ||||||||||||||||
Maria Hassan (s) | x | ||||||||||||||||
Bertil Kjellberg (m) | x | ||||||||||||||||
Rezene Tesfazion (s) | x | ||||||||||||||||
Martin Andreasson (fp) | x | ||||||||||||||||
Viviann Gerdin (c) | x | ||||||||||||||||
Anneli Särnblad (s) | x | ||||||||||||||||
Henrik von Sydow (m) | |||||||||||||||||
Pia Nilsson (s) | x | ||||||||||||||||
Johan Löfstrand (s) | x | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Carina Adolfsson Elgestam (s) | |||||||||||||||||
Peter Jonsson (s) | |||||||||||||||||
Hillevi Engström (m) | |||||||||||||||||
Mia Franzén (fp) | x | ||||||||||||||||
Christin Hagberg (s) | |||||||||||||||||
Mats Berglind (s) | |||||||||||||||||
Ingemar Vänerlöv (kd) | |||||||||||||||||
Per Rosengren (v) | |||||||||||||||||
Barbro Hietala Nordlund (s) | |||||||||||||||||
Nils Fredrik Aurelius (m) | |||||||||||||||||
Lennart Nilsson (s) | |||||||||||||||||
Lars Tysklind (fp) | |||||||||||||||||
Annika Qarlsson (c) | |||||||||||||||||
Carina Hägg (s) | |||||||||||||||||
Ewa Thalén Finné (m) | |||||||||||||||||
Rune Berglund (s) | |||||||||||||||||
Gunvor G Ericson (mp) | |||||||||||||||||
Ana Maria Narti (fp) | |||||||||||||||||
Ingvar Svensson (kd) | |||||||||||||||||
Johan Linander (c) | |||||||||||||||||
Ulf Holm (mp) | |||||||||||||||||
Jan Emanuel Johansson (s) | |||||||||||||||||
Anmärkning N = Närvarande |
x = Närvarande och deltagit i beslutet | ||||||||||||||||
V = Voteringsutfall | o = Närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.