Protokoll utskottssammanträde 2009/10:5

Justitieutskottets protokoll 2009/10:5

PROTOKOLL               UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:5      

DATUM

Tisdagen den 20 oktober 2009

TID

kl. 11.00-11.15

NÄRVARANDE

se bilaga 1

 

 

§ 1    Protokollsjustering
Utskottets protokoll för den 13 oktober 2009.

 

§ 2    Den enskildes val av rättsligt biträde
Utskottet behandlade regeringens proposition 2008/09:232 Den enskildes val av rättsligt biträde (JuU6).


Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 3    Immunitet och privilegier för Europol

          Utskottet behandlade regeringens proposition 2009/10:13 Immunitet och privilegier för Europol (JuU8).

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

§ 4    Övergångsbestämmelserna till polisdatalagen
Utskottet behandlade regeringens proposition 2009/10:23 Övergångsbestämmelserna till polisdatalagen (JuU9).

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 5    Övertagande av motion från annat utskott

          Utskottet beslutade att ta emot motion 2009/10:K341 av Ingvar         Svensson (kd) från konstitutionsutskottet.

          Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 6    Överlämnande av motionsyrkande till annat utskott
Utskottet beslutade – under förutsättning av berört utskotts medgivande – att överlämna motion 2009/10:Sf211 yrkande 38 av Kalle Larsson m.fl. (v) till socialförsäkringsutskottet.


Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

 

§ 7    EU-frågor

          Inkomna EU-dokument anmäldes, se bilaga 2.      

 

§ 8   Lunchseminarium om människohandel

        Kansliet informerade om lunchseminarium onsdagen den 4 november kl. 11.45 – 12.45 om vad lagstiftningen ger för skydd till offer för människohandel.

 

§ 9    Nästa sammanträde
Nästa sammanträde torsdagen den 5 november 2009 kl. 10.00.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

VID PROTOKOLLET

 

 

 

 

Stina Svensson

 

JUSTERAT

 

 

Den 5 november 2009

 

 

Thomas Bodström

 

 

Bilaga/or

1               Närvaro- och voteringsförteckning

2               Inkomna EU-dokument

JUSTITIEUTSKOTTET                 NÄRVAROFÖRTECKNING       Bilaga 1          

                                                                        till protokoll

                                                                        2009/10:5

 

 

§

1-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

LEDAMÖTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thomas Bodström (s), ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inger Davidson (kd), 1:e vice ordf.

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henrik von Sydow (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krister Hammarbergh (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Margareta Persson (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulrika Karlsson (m)

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Linander (c)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elisebeht Markström (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Pehrson (fp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karl Gustav Abramsson (s)

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inge Garstedt (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Christer Adelsbo (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Bouveng (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lena Olsson (v)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerstin Haglö (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otto von Arnold (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Kaplan (mp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEANTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anders Hansson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maryam Yazdanfar (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarina Brännström (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredrik Lundh (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredrik Schulte (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Nilsson (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anneli Särnblad (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Ertsborn (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hillevi Larsson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristina Zakrisson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjell Eldensjö (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andreas Norlén (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Åström (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claes-Göran Brandin (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Désirée Pethrus Engström (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Max Andersson (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cecilia Magnusson (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bertil Kjellberg (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annie Johansson (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Bargholtz (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elina Linna (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Leander (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Christer Engelhardt (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cecilia Wigström i Göteborg (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anmärkning:   N = Närvarande           x = ledamöter som deltagit i handläggningen

            V = Votering                 o = ledamöter som härutöver varit närvarande

Förteckningen uppdaterad 2009-08-18