Protokoll utskottssammanträde 2013/14:18
Utskottens protokollMiljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:18
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:18 |
DATUM | 2014-02-04 |
TID | 11.00 – 11.15 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:16. | |
§ 2 | Djurskydd (MJU10) Utskottet behandlade motioner om djurskydd. Ärendet bordlades. | |
§ 3 | Inkommen skrivelse En inkommen skrivelse enligt bilaga 2 anmäldes och lades till handlingarna. | |
§ 4 | Inbjudan från Tjörns kommun Utskottet beslutade att genomföra ett studiebesök till Tjörns kommun den 31 mars – 1 april 2014. | |
§ 5 | Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 6 februari 2014 kl.10.00 | |
Vid protokollet Justeras den 18 februari 2014 Matilda Ernkrans |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till prot. 2013/14:18 | ||||||||||||
§ 1-5 | ||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||
Matilda Ernkrans (S), ordf. | X | |||||||||||||
Bengt-Anders Johansson (M), vice ordf | X | |||||||||||||
Rune Wikström (M) | X | |||||||||||||
Johan Löfstrand (S) | X | |||||||||||||
Johan Hultberg (M) | - | |||||||||||||
Helén Pettersson i Umeå (S) | X | |||||||||||||
Åsa Coenraads (M) | X | |||||||||||||
Jan-Olof Larsson (S) | X | |||||||||||||
Anita Brodén (FP) | X | |||||||||||||
Sara Karlsson (S) | X | |||||||||||||
Roger Tiefensee (C) | X | |||||||||||||
Pyry Niemi (S) | X |
| ||||||||||||
Christer Akej (M) | X | |||||||||||||
Helena Leander (MP) | X | |||||||||||||
Irene Oskarsson (KD) | X | |||||||||||||
Josef Fransson (SD) | X | |||||||||||||
Jens Holm (V) | X | |||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||
Linda Wemmert (M) tjl. t o m. 140523 | ||||||||||||||
Kristina Nilsson (S) | O | |||||||||||||
Lolo Lindström (M) | X | |||||||||||||
Jonas Gunnarsson (S) | ||||||||||||||
Jenny Petersson (M) | ||||||||||||||
Anna Wallén (S) | ||||||||||||||
Lars Beckman (M) | ||||||||||||||
Gunnar Sandberg (S) | ||||||||||||||
Nina Lundström (FP) | ||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | ||||||||||||||
Staffan Danielsson (C) | ||||||||||||||
Kew Nordqvist (MP) | O | |||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | ||||||||||||||
Tina Ehn (MP) | ||||||||||||||
Annika Eclund (KD) | ||||||||||||||
Mikael Jansson (SD) | ||||||||||||||
Jacob Johnson (V) | ||||||||||||||
Olle Thorell (S) | ||||||||||||||
Carina Ohlsson (S) | ||||||||||||||
Lars Tysklind (FP) | ||||||||||||||
Helena Lindahl (C) | ||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | ||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) | ||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | ||||||||||||||
Ulrika Carlsson i Skövde (C) | ||||||||||||||
Åsa Romson (MP) | ||||||||||||||
Gustav Schyllert (M) t o m. 140523 | O | |||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.