Protokoll utskottssammanträde 2013/14:19
Utskottens protokollCivilutskottets protokoll 2013/14:19
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:19 |
DATUM | 2014-03-06 |
TID | 9.30-9.35 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:18. | |
§ 2 | Hushållningen med mark- och vattenområden (CU17) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU17. S-, MP-, SD- och V- ledamöterna anmälde reservationer. | |
§ 3 | Inkommet EU dokument Ett inkommet EU-dokument anmäldes enligt förteckningen. | |
§ 4 | Inkommen skrivelse En inkommen skrivelse från Stig Holmskär anmäldes. | |
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 13 mars 2014 kl. 9.30. | |
Vid protokollet Hana Svecova Justeras den 13 mars 2014 Veronica Palm |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2013/14:19 | ||||||||||||||
§ 1 | § 2-5 | |||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||
Veronica Palm (S), ordf. | X | X | ||||||||||||||
Nina Lundström (FP), vice ordf. | X | X | ||||||||||||||
Oskar Öholm (M) | X | X | ||||||||||||||
Eva Bengtson Skogsberg (M) | X | X | ||||||||||||||
Carina Ohlsson (S) | X | X | ||||||||||||||
Marta Obminska (M) | X | X | ||||||||||||||
Hillevi Larsson (S) | X | X | ||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | X | X | ||||||||||||||
Jonas Gunnarsson (S) | – | – | ||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | X | X | ||||||||||||||
Ola Johansson (C) | – | – | ||||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | – | – | ||||||||||||||
Jessika Vilhelmsson (M) | X | X | ||||||||||||||
Jan Lindholm (MP) | X | X | ||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | X | X | ||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | X | X | ||||||||||||||
Marianne Berg (V) | X | X | ||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||
Thomas Finnborg (M) | X | X | ||||||||||||||
Lars Eriksson (S) | X | X | ||||||||||||||
Bino Drummond (M) | O | O | ||||||||||||||
Clas-Göran Carlsson (S) | ||||||||||||||||
Ulrika Karlsson i Uppsala (M) tjl. t.o.m. 140314 | ||||||||||||||||
Elin Lundgren (S) | X | X | ||||||||||||||
Cecilia Brinck (M) | ||||||||||||||||
Börje Vestlund (S) | ||||||||||||||||
Lars Tysklind (FP) | ||||||||||||||||
Ann Arleklo (S) | ||||||||||||||||
Rickard Nordin (C) tjl. t.o.m. 140403 | ||||||||||||||||
Magnus Ehrencrona (MP) | ||||||||||||||||
Margareta B Kjellin (M) | ||||||||||||||||
Agneta Börjesson (MP) | ||||||||||||||||
Yvonne Andersson (KD) | ||||||||||||||||
Björn Söder (SD) | ||||||||||||||||
Amineh Kakabaveh (V) | ||||||||||||||||
Jan Ertsborn (FP) | ||||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||||
Carina Herrstedt (SD) | ||||||||||||||||
Anders Sellström (KD) | ||||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | ||||||||||||||||
Anders Åkesson (C) | ||||||||||||||||
Anna Steele (FP) | ||||||||||||||||
Karin Östring Bergman (C) | O | |||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.