Protokoll utskottssammanträde 2013/14:31

Civilutskottets protokoll 2013/14:31

RIKSDAGEN

CIVILUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:31

DATUM

2014-06-12

TID

8.00-8.15

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokoll 2013/14:30.

§ 2

En enklare planprocess (CU31)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:126 och

motioner.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU31.

S-, M-, MP-, FP-, C-, SD-, V- och KD- ledamöterna anmälde
reservationer.

§ 3

Samordnad prövning av buller enligt miljöbalken och plan- och bygglagen (CU33)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:128 och

motioner.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU33.

MP-, SD- och V- ledamöterna anmälde reservationer.

§ 4

Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare (CU34)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:225 och

motioner.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU34.

S-, MP-, SD- och V- ledamöterna anmälde reservationer.

§ 5

Uppskov med behandlingen av ärenden (CU38)

Utskottet behandlade fråga om uppskov med behandlingen av ärenden.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:CU38.

§ 6

Bemyndigande att justera protokollet

Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera protokollet från dagens sammanträde.

Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 7

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att eventuellt sammanträde kan äga rum tisdagen den 26 augusti 2014 kl. 10.00.

Vid protokollet

Hana Svecova

Justeras den 16 juni 2014

Veronica Palm



CIVILUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll 2013/14:31

§ 1-2

§ 3

§ 4-7

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

LEDAMÖTER

Veronica Palm (S), ordf.

X

X

X

Nina Lundström (FP), vice ordf.

X

X

X

Oskar Öholm (M)

X

Eva Bengtson Skogsberg (M)

X

X

X

Carina Ohlsson (S)

Marta Obminska (M)

X

X

X

Hillevi Larsson (S)

X

X

X

Margareta Cederfelt (M)

X

X

X

Jonas Gunnarsson (S)

X

X

X

Katarina Köhler (S)

X

X

X

Ola Johansson (C)

Yilmaz Kerimo (S)

Jessika Vilhelmsson (M)

X

X

X

Jan Lindholm (MP)

X

X

X

Roland Utbult (KD)

X

X

X

Markus Wiechel (SD)

X

X

X

Marianne Berg (V)

O

O

X

SUPPLEANTER

Thomas Finnborg (M)

O

O

O

Lars Eriksson (S)

X

X

X

Bino Drummond (M)

O

X

X

Clas-Göran Carlsson (S)

Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Elin Lundgren (S)

X

X

X

Cecilia Brinck (M)

Börje Vestlund (S)

Lars Tysklind (FP)

Ann Arleklo (S)

Rickard Nordin (C)

X

X

X

Magnus Ehrencrona (MP)

Margareta B Kjellin (M)

Agneta Börjesson (MP)

Yvonne Andersson (KD)

Björn Söder (SD)

Amineh Kakabaveh (V)

X

X

Jan Ertsborn (FP)

Vakant

Carina Herrstedt (SD)

Anders Sellström (KD)

Johnny Skalin (SD)

Anders Åkesson (C)

Anna Steele (FP)

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande

Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.