Protokoll utskottssammanträde 2014/15:13
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2014/15:13
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:13 |
DATUM | 2014-12-10 |
TID | 9.00–9.45 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
1 § | Information från Utbildningsdepartementet
| |
2 § | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:12. | |
3 § | Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning (UbU1) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:1 utgiftsområde 16 och motioner. Ärendet bordlades. | |
4 § | Utgiftsområde 15 Studiestöd (UbU2) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:1 utgiftsområde 15 och motioner. Ärendet bordlades. | |
5 § | Beslut om sammanträden Utskottet beslutade enligt tilläggsbestämmelse 7.15.3 riksdagsordningen enhälligt att sammanträda torsdagen den 11 december 2014 kl. 10.00 och tisdagen den 16 december 2014 kl. 11.00. | |
6 § | Nästa sammanträde Nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 11 december 2014 kl. 10.00. | |
Vid protokollet Annelie Jonsson Justeras tisdagen den 16 december 2014 Lena Hallengren |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2014/15:13 | |||||||||||||||
§ 1-6 |
| ||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Lena Hallengren (S), ordförande | X | ||||||||||||||||
Christer Nylander (FP), vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Tomas Tobé (M), | X | ||||||||||||||||
Thomas Strand (S) | X | ||||||||||||||||
Betty Malmberg (M) | X | ||||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | ||||||||||||||||
Stefan Jakobsson (SD) | X | ||||||||||||||||
Camilla Waltersson Grönvall (M) | X | ||||||||||||||||
Håkan Bergman (S) | X | ||||||||||||||||
Ulrika Carlsson (C) | X | ||||||||||||||||
Jabar Amin (MP) | X | ||||||||||||||||
Michael Svensson (M) | X | ||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | X | ||||||||||||||||
Carina Herrstedt (SD) | |||||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | ||||||||||||||||
Annica Eclund (KD) | X | ||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Lena Emilsson (S) | O | ||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | |||||||||||||||||
Eva Sonidsson (S) | |||||||||||||||||
Ida Drougge (M) | O | ||||||||||||||||
Olle Thorell (S) | |||||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | ||||||||||||||||
Pia Hallström (M) | |||||||||||||||||
Marianne Pettersson (S) | |||||||||||||||||
Kristina Yngwe (C) | |||||||||||||||||
Niclas Malmberg (MP) | |||||||||||||||||
Hanif Bali (M) | |||||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | |||||||||||||||||
Nina Kain (SD) | |||||||||||||||||
Roger Haddad (FP) | O | ||||||||||||||||
Linda Snecker (V) | |||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||
Sanne Eriksson (S) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Christina Östberg (SD) | |||||||||||||||||
Elisabet Knutsson (MP) | |||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | |||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | |||||||||||||||||
Barbro Westerholm (FP) | |||||||||||||||||
Said Abdu (FP) | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.