Protokoll utskottssammanträde 2015/16:13
Utskottens protokollFinansutskottets protokoll 2015/16:13
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:13 |
DATUM | 2016-11-17 |
TID | 13.15–15.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Offentlig utfrågning Utskottet höll en offentlig utfrågning om Finsams fortsatta utveckling – nästa steg. Program framgår av bilaga 2. | ||
Vid protokollet Justeras den 24 november 2016 |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:13 | ||||||||||||
§ | ||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | |||||||||||||
Johan Forssell (M), vice ordf. | X | |||||||||||||
Carina Ohlsson (S) | X | |||||||||||||
Mikael Cederbratt (M) | X | |||||||||||||
Phia Andersson (S) | ||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | ||||||||||||||
Lars-Arne Staxäng (M) | X | |||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | X | |||||||||||||
Solveig Zander (C) | X | |||||||||||||
Rickard Persson (MP) | X | |||||||||||||
Lotta Finstorp (M) | X | |||||||||||||
Kerstin Nilsson (S) | X | |||||||||||||
Linus Bylund (SD) | ||||||||||||||
Emma Carlsson Löfdahl (L) | ||||||||||||||
Wiwi-Anne Johansson (V) | ||||||||||||||
Aron Modig (KD) | ||||||||||||||
Teresa Carvalho (S) | ||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||
Patrik Engström (S) | X | |||||||||||||
Tina Ghasemi (M) | ||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | ||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | ||||||||||||||
Patrik Björck (S) | ||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | ||||||||||||||
Jörgen Warborn (M) | ||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | ||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | ||||||||||||||
Maria Ferm (MP) | ||||||||||||||
Amir Adan (M) | ||||||||||||||
Serkan Köse (S) | ||||||||||||||
Heidi Karlsson (SD) | X | |||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | ||||||||||||||
Christina Höj Larsen (V) | ||||||||||||||
Désirée Pethrus (KD) | ||||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | ||||||||||||||
Paula Bieler (SD) | ||||||||||||||
Hanna Wigh (SD) | ||||||||||||||
Marco Venegas (MP) | ||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | ||||||||||||||
Rossana Dinamarca (V) | ||||||||||||||
Emma Henriksson (KD) | ||||||||||||||
Yasmine Larsson (S) | ||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | ||||||||||||||
Mats Persson (L) | ||||||||||||||
Tomas Eneroth (S) | ||||||||||||||
Johanna Jönsson (C) | ||||||||||||||
Larry Söder (KD) | ||||||||||||||
Finn Bengtsson (M) | ||||||||||||||
Eva Lindh (S), extra suppleant | X | |||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.