Protokoll utskottssammanträde 2015/16:2
Utskottens protokollSammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:2
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:2 |
DATUM | 2015-11-19 |
TID | 11.30–12.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Information om det internationella samarbetet mot Isil Ledamöternas frågor besvarades. | |
§ 2 | Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 26 november 2015 kl. 09.00. | |
Vid protokollet Monique Karlsson Justeras torsdagen den 26 november 2015 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga till protokoll 2015/16:2 | |||||||||||||||||||||
§ 1 | § 2-3 | ||||||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) ordf. | X | X | |||||||||||||||||||||
Allan Widman (FP) vice ordf. | X | X | |||||||||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | X | X | |||||||||||||||||||||
Åsa Lindestam (S) | X | X | |||||||||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | X | |||||||||||||||||||||
Olle Thorell (S) | – | – | |||||||||||||||||||||
Björn Söder (SD) | X | X | |||||||||||||||||||||
Lena Asplund (M) | X | X | |||||||||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | – | – | |||||||||||||||||||||
Daniel Bäckström (C) | X | X | |||||||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | X | X | |||||||||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | X | |||||||||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | X | X | |||||||||||||||||||||
Roger Richtoff (SD) | X | – | |||||||||||||||||||||
Stig Henriksson (V) | O | – | |||||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | X | X | |||||||||||||||||||||
Kalle Olsson (S) | X | X | |||||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | X | X | |||||||||||||||||||||
Jan R Andersson (M) | – | – | |||||||||||||||||||||
Peter Jeppsson (S) | O | O | |||||||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | O | O | |||||||||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | O | O | |||||||||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | – | – | |||||||||||||||||||||
Lotta Olsson (M) | O | O | |||||||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | O | O | |||||||||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | – | – | |||||||||||||||||||||
Jakop Dalunde (MP) | O | O | |||||||||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | O | O | |||||||||||||||||||||
Anders Österberg (S) | – | – | |||||||||||||||||||||
Mikael Jansson (SD) | O | – | |||||||||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (FP) | O | O | |||||||||||||||||||||
Hans Linde (V) | X | X | |||||||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | O | O | |||||||||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | O | O | |||||||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande | ||||||||||||||||||||||
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.