Protokoll utskottssammanträde 2015/16:36
Utskottens protokollSocialutskottets protokoll 2015/16:36
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:36 |
DATUM | 2016-05-26 |
TID | 09.30–10.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Information från Utredningen om högspecialiserad vård Särskilda utredaren Måns Rosén informerade utskottet om utredningens slutbetänkande. |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:35. |
§ 3 | Uppföljning och utvärdering Utskottet diskuterade det fortsatta arbetet med uppföljning och utvärdering. Ärendet bordlades. |
§ 4 | Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade bl.a. om den uppdaterade arbetsplanen för veckorna 21–25. Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. |
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den |
Vid protokollet Justeras den 9 juni 2016 |
SOCIALUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 | |||||||||||||||||
§ 1 | § 2-5 | § | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||
Emma Henriksson (KD), ordf. | X | X | |||||||||||||||||
Anna-Lena Sörenson (S), vice ordf. | X | X | |||||||||||||||||
Cecilia Widegren (M) | X | X | |||||||||||||||||
Lennart Axelsson (S) | X | X | |||||||||||||||||
Margareta B Kjellin (M) | X | X | |||||||||||||||||
Catharina Bråkenhielm (S) | X | X | |||||||||||||||||
Per Ramhorn (SD) | X | X | |||||||||||||||||
Amir Adan (M) | X | X | |||||||||||||||||
Mikael Dahlqvist (S) | X | X | |||||||||||||||||
Anders W Jonsson (C) | X | X | |||||||||||||||||
Jan Lindholm (MP) | X | X | |||||||||||||||||
Jenny Petersson (M) | X | X | |||||||||||||||||
Kristina Nilsson (S) | X | X | |||||||||||||||||
Carina Herrstedt (SD) | X | X | |||||||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | X | X | |||||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | X | X | |||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | X | X | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||
Yasmine Larsson (S) | |||||||||||||||||||
Sofia Fölster (M) | O | O | |||||||||||||||||
Håkan Bergman (S) | |||||||||||||||||||
Finn Bengtsson (M) | |||||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | |||||||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | |||||||||||||||||||
Arhe Hamednaca (S) | |||||||||||||||||||
Staffan Danielsson (C) | O | O | |||||||||||||||||
Stefan Nilsson (MP) | O | - | |||||||||||||||||
Thomas Finnborg (M) | |||||||||||||||||||
Berit Högman (S) | |||||||||||||||||||
Christina Östberg (SD) | O | O | |||||||||||||||||
Christina Örnebjär (L) | |||||||||||||||||||
Maj Karlsson (V) | O | O | |||||||||||||||||
Penilla Gunther (KD) | |||||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||||
Annika Lillemets (MP) | |||||||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | |||||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | |||||||||||||||||||
Emma Carlsson Löfdahl (L) | |||||||||||||||||||
Anette Åkesson (M) | |||||||||||||||||||
Larry Söder (KD) | |||||||||||||||||||
Annika Qarlsson (C) | |||||||||||||||||||
Veronica Lindholm (S) | |||||||||||||||||||
Emilia Töyrö (S) | |||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.