Protokoll utskottssammanträde 2015/16:3
Utskottens protokollSammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:3
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:3 |
DATUM | 2015-11-26 |
TID | 09.00–09.05 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:1 och 2. | |
§ 2 | Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats RSM i Afghanistan (UFöU1) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2015/16:41 och motioner. Ärendet bordlades. | |
§ 3 | Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2015/16:40 Ärendet bordlades. | |
§ 4 | Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 3 december 2015 kl. 09.00. | |
Vid protokollet Monique Karlsson Justeras torsdagen den 3 december 2015 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga till protokoll 2015/16:3 | |||||||||||||||||||||
§ 1-4 | |||||||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) ordf. | X | ||||||||||||||||||||||
Allan Widman (L) vice ordf. | X | ||||||||||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | – | ||||||||||||||||||||||
Åsa Lindestam (S) | X | ||||||||||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | ||||||||||||||||||||||
Olle Thorell (S) | X | ||||||||||||||||||||||
Björn Söder (SD) | – | ||||||||||||||||||||||
Lena Asplund (M) | X | ||||||||||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | X | ||||||||||||||||||||||
Daniel Bäckström (C) | X | ||||||||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | – | ||||||||||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | ||||||||||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | – | ||||||||||||||||||||||
Roger Richtoff (SD) | X | ||||||||||||||||||||||
Stig Henriksson (V) | X | ||||||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | X | ||||||||||||||||||||||
Kalle Olsson (S) | X | ||||||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | – | ||||||||||||||||||||||
Jan R Andersson (M) | X | ||||||||||||||||||||||
Peter Jeppsson (S) | – | ||||||||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | O | ||||||||||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | X | ||||||||||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | X | ||||||||||||||||||||||
Lotta Olsson (M) | O | ||||||||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | O | ||||||||||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | – | ||||||||||||||||||||||
Jakop Dalunde (MP) | – | ||||||||||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | – | ||||||||||||||||||||||
Anders Österberg (S) | – | ||||||||||||||||||||||
Mikael Jansson (SD) | – | ||||||||||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | O | ||||||||||||||||||||||
Hans Linde (V) | – | ||||||||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | – | ||||||||||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | O | ||||||||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.