Protokoll utskottssammanträde 2016/17:11
Utskottens protokollUtrikesutskottets protokoll 2016/17:11
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:11 |
DATUM | 2016–11–29 |
TID | 11:00–13:03 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Beslut om närvaro Utskottet medgav att Pia Törsleff Hertzberg från EU-nämndens kansli fick närvara under sammanträdet vid punkt 2 på föredragningslistan. |
§ 2 | a) Sveriges ordförandeskapsperiod i FN:s säkerhetsråd i januari 2017 Utrikesminister Margot Wallström, politiskt sakkunnig Magnus Nilsson, och kansliråd Tomas Wiklund, samtliga UD, informerade utskottet om Sveriges ordförandeskapsperiod i FN:s säkerhetsråd i januari 2017 Ledamöternas frågor besvarades. b) Uppföljning av EGS med fokus på genomförandet inom området säkerhet och försvar (Återrapport från FAC och förberedelser inför ER) Utrikesminister Margot Wallström, politiskt sakkunnig Eric Sundström och departementssekreterare Andrea Beuer, samtliga UD, informerade utskottet om uppföljningen av EGS med fokus på genomförandet inom området säkerhet och försvar. Ledamöternas frågor besvarades. c) Presidentvalet i USA (och konsekvenser för Sverige) Utrikesminister Margot Wallström och politiskt sakkunnig Eric Sundström och kansliråd Anna Mark Jungkvist, samtliga UD, informerade om presidentvalet i USA. Ledamöternas frågor besvarades |
§ 3 | Föredragning om utvecklingen i Turkiet Paul Levin från Stockholms universitet och Bitte Hammargren från Utrikespolitiska institutet informerade utskottet om utvecklingen i Turkiet. Ledamöternas frågor besvarades. |
§ 4 | Kanslimeddelande Utskottet informerades om att: – utrikesministern överlämnade exemplar av 1) FN-stadgan, 2) – kabinettssekreterare Annika Söder bjuder in utrikesutskottet för ett – Ledamoten Birgitta Ohlsson (L) deltar i talmannen Urban Ahlin’s – sammanträdestiden för det sammansatta utskottet nu på torsdag Utskottet påmindes om besöket på ISP nästa onsdag kl. 17.00–19.00.
|
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 1 december 2016 kl. 09.30 |
Vid protokollet Marlene Quiñones Justeras den 1 december 2016 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:11 | |||||||||||||||
§ 1–3 | § 4–5 | § | § | § | |||||||||||||
N | |||||||||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) | X | X | |||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | X | |||||||||||||||
Olle Thorell (S) | – | – | |||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | X | |||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | – | – | |||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | X | X | |||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | – | – | |||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | – | – | |||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | X | X | |||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | X | X | |||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | – | – | |||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | – | – | |||||||||||||||
Björn Söder (SD) | X | – | |||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | X | X | |||||||||||||||
Hans Linde (V) | – | – | |||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | – | – | |||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | X | X | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Emilia Töyrä (S) | X | – | |||||||||||||||
Sotiris Delis (M) | X | X | |||||||||||||||
Anders Österberg (S) | X | X | |||||||||||||||
Tobias Billström (M) | – | – | |||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | – | – | |||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Karlsson i Uppsala (M) | – | – | |||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | – | – | |||||||||||||||
Ola Johansson (C) | – | – | |||||||||||||||
Emma Nohrén (MP) | – | – | |||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | – | – | |||||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | – | – | |||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | – | – | |||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | – | – | |||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | – | – | |||||||||||||||
Jakob Forssmed (KD) | – | – | |||||||||||||||
Carin Jämtin (S) | – | – | |||||||||||||||
Anti Avsan (M) | X | X | |||||||||||||||
Johan Nissinen (SD) | – | – | |||||||||||||||
Pavel Gamov (SD) | – | – | |||||||||||||||
Anders Schröder (MP) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Carlsson i Skövde (C) | – | – | |||||||||||||||
Ali Esbati (V) | – | – | |||||||||||||||
Robert Halef (KD) | – | – | |||||||||||||||
Serkan Köse (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Weimer (L) | – | – | |||||||||||||||
Mathias Sundin (L) | – | – | |||||||||||||||
Shadiye Heydari (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | – | – | |||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) extra suppleant | X | X | |||||||||||||||
Jamal Mouneimne (S) extra suppleant | X | X | |||||||||||||||
Anna Wikström (S) extra suppleant | – | – | |||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som har deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.