Protokoll utskottssammanträde 2016/17:12
Utskottens protokollUtrikesutskottets protokoll 2016/17:12
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:12 |
DATUM | 2016–12-01 |
TID | 09:30–09:55 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd (UU2) Utskottet fortsatte behandlingen av budgetpropositionens utgiftsområde 7 och motioner. Utskottet justerade betänkande 2016/17:UU2. M-, SD-, C-, V-, L- och KD-ledamöter anmälde reservationer. M-, SD-, C-, L- och KD-ledamöter anmälde särskilt yttrande. |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokollen 2016/17:10 och 2016/17:11. |
§ 3 | Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 (PGU) (UU5) Utskottet fortsatte beredningen av skrivelse 2015/16:182 och motioner. Ärendet bordlades. |
§ 4 | Granskning av meddelande om EU:s stöd till det förebyggande arbetet mot våldsbejakande extremism Utskottet behandlade frågan om yttrande till konstitutionsutskottet över kommissionens meddelande KOM(2016) 379. Ärendet bordlades. |
§ 4 | Kanslimeddelande Utskottet informerades om att: – debattlista för betänkande 2016/17:UU2 har cirkulerats. – kabinettssekreterare Annika Söder önskar bjuda utrikesutskottet till ett glöggmingel den 12 december 2016 kl. 16:30 på UD. – motionstiden på ärenden som inkommer till riksdagen fr.o.m. 1 december 2016 förlängs t.o.m. fredagen den 13 januari 2017. – tidplan för januari-15 februari 2017 delas till utskottet senast den 13 december 2016 och att tidplan för våren 2017 delas till utskottet den 12 januari 2017. – följande ledamöter från utrikesutskottet deltar vid Folk och Försvars rikskonferens 8-11 januari 2017: Karin Enström (M), Pyry Niemi (S), Göran Pettersson (M), Kerstin Lundgren (C), Krister Örnfjäder (S), Björn Söder (SD), Birgitta Ohlsson (L) och Sotiris Delis (M).
|
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 8 december 2016 kl. 09.30 |
Vid protokollet John Wernberg Justeras den 8 december 2016 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:12 | |||||||||||||||
§ 1 | § 2–6 | § | § | § | |||||||||||||
LEDAMÖTER | N | ||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) | X | X | |||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | X | |||||||||||||||
Olle Thorell (S) | – | – | |||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | X | |||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | – | – | |||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | X | X | |||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | – | – | |||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | X | X | |||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | X | X | |||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | X | X | |||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | – | – | |||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | X | X | |||||||||||||||
Björn Söder (SD) | X | X | |||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | – | – | |||||||||||||||
Hans Linde (V) | – | – | |||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | X | X | |||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | X | X | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Emilia Töyrä (S) | O | O | |||||||||||||||
Sotiris Delis (M) | X | X | |||||||||||||||
Anders Österberg (S) | – | – | |||||||||||||||
Tobias Billström (M) | – | – | |||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | – | – | |||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Karlsson i Uppsala (M) | – | – | |||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | – | – | |||||||||||||||
Ola Johansson (C) | – | – | |||||||||||||||
Emma Nohrén (MP) | – | – | |||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | – | – | |||||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | – | – | |||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | – | – | |||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | – | – | |||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | X | X | |||||||||||||||
Jakob Forssmed (KD) | – | – | |||||||||||||||
Carin Jämtin (S) | – | – | |||||||||||||||
Anti Avsan (M) | – | – | |||||||||||||||
Johan Nissinen (SD) | – | – | |||||||||||||||
Pavel Gamov (SD) | – | – | |||||||||||||||
Anders Schröder (MP) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Carlsson i Skövde (C) | – | – | |||||||||||||||
Ali Esbati (V) | – | – | |||||||||||||||
Robert Halef (KD) | – | – | |||||||||||||||
Serkan Köse (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Weimer (L) | – | – | |||||||||||||||
Mathias Sundin (L) | X | – | |||||||||||||||
Shadiye Heydari (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | X | X | |||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | – | – | |||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) extra suppleant | X | X | |||||||||||||||
Jamal Mouneimne (S) extra suppleant | X | X | |||||||||||||||
Anna Wikström (S) extra suppleant | – | – | |||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som har deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.