Protokoll utskottssammanträde 2016/17:14

Trafikutskottets protokoll 2016/17:14

TRAFIKUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:14

DATUM

2016-12-06

TID

Kl. 11.00 – 11.25

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokoll 2016/17:13.

§ 2

Utgiftsområde 22 Kommunikationer (TU1)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2016/17:1 och motioner.

Utskottet justerade betänkande 2016/17:TU1.

C- och L-ledamöterna anmälde reservationer.

M-, SD-, L- och KD-ledamöterna anmälde särskilda yttranden.

§ 3

Infrastruktur för framtiden (TU4)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2016/17:21 och skrivelse 2016/17:20 och motioner.

Utskottet justerande betänkande 2016/17:TU4.

S-, M-, SD-, MP-, C-, V-, L- och KD-ledamöterna anmälde reservationer.

M-, SD-, C-, V-, L- och KD-ledamöterna anmälde särskilda yttranden.

§ 4

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 8 december 2016 kl. 10.00.

– –

Vid protokollet

Justeras
2016-12-06

Karin Svensson Smith


TRAFIKUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1 till protokoll

2016/17:14

§ 1

§ 2

§ 3-4

LEDAMÖTER

Karin Svensson Smith (MP), ordf.

X

X

X

Jessica Rosencrantz (M), vice ordf.

X

X

X

Pia Nilsson (S)

X

X

X

Suzanne Svensson (S)

X

X

X

Edward Riedl (M)

X

X

X

Lars Mejern Larsson (S)

X

X

X

Tony Wiklander (SD)

X

X

X

Sten Bergheden (M)

X

X

X

Leif Pettersson (S)

Anders Åkesson (C)

X

X

X

Boriana Åberg (M)

X

X

X

Jasenko Omanovic (S)

X

X

X

Per Klarberg (SD)

X

X

X

Nina Lundström (L)

X

X

X

Emma Wallrup (V)

X

X

X

Robert Halef (KD)

Johan Andersson (S)

SUPPLEANTER

Teres Lindberg (S)

X

X

X

Erik Ottoson (M)

O

O

Rikard Larsson (S)

X

X

X

Katarina Köhler (S)

Jimmy Ståhl (SD)

O

O

O

Lotta Finstorp (M)

Mattias Jonsson (S)

Daniel Bäckström (C)

Jörgen Andersson (M)

Maria Andersson Willner (S)

Sara-Lena Bjälkö (SD)

Lars Tysklind (L)

O

Birger Lahti (V)

Tuve Skånberg (KD)

Krister Örnfjäder (S)

Nina Kain (SD)

Adam Marttinen (SD)

Stina Bergström (MP)

Stig Henriksson (V)

Magnus Oscarsson (KD)

X

X

X

Mathias Sundin (L)

Said Abdu (L)

Monica Green (S)

N = Närvarande

V = Votering

X = Ledamöter som deltagit i handläggningen

O = Ledamöter som härutöver har varit närvarande


Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.