Protokoll utskottssammanträde 2016/17:17
Utskottens protokollUtrikesutskottets protokoll 2016/17:17
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:17 |
DATUM | 2017–01–24 |
TID | 11:00–12:15 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:16. |
§ 2 | Information om Ryssland Forskningsledarna Gudrun Persson, Fredrik Westerlund och Susanne Oxenstierna, samtliga från FOI, informerade utskottet om Ryssland. Ledamöternas frågor besvarades. |
§ 3 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 26 januari 2017 kl. 09.30 |
Vid protokollet Marlene Quiñones Justeras den 26 januari 2017 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:17 | |||||||||||||||
§ 1-2 | § | § | § | § | |||||||||||||
N | |||||||||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) | X | X | |||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | X | |||||||||||||||
Olle Thorell (S) | – | – | |||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | – | |||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | – | – | |||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | – | – | |||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | X | X | |||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | – | – | |||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | – | – | |||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | X | X | |||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | X | X | |||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | X | X | |||||||||||||||
Björn Söder (SD) | X | – | |||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | X | X | |||||||||||||||
Hans Linde (V) | X | X | |||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | X | – | |||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | X | X | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Emilia Töyrä (S) | X | X | |||||||||||||||
Sotiris Delis (M) | O | X | |||||||||||||||
Anders Österberg (S) | X | – | |||||||||||||||
Tobias Billström (M) | – | – | |||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | – | – | |||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Karlsson i Uppsala (M) | – | – | |||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | – | – | |||||||||||||||
Ola Johansson (C) | – | – | |||||||||||||||
Emma Nohrén (MP) | – | – | |||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | – | – | |||||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | – | – | |||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | – | – | |||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | – | – | |||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | – | – | |||||||||||||||
Jakob Forssmed (KD) | – | – | |||||||||||||||
Carin Jämtin (S) | X | X | |||||||||||||||
Anti Avsan (M) | – | – | |||||||||||||||
Johan Nissinen (SD) | – | – | |||||||||||||||
Pavel Gamov (SD) | – | – | |||||||||||||||
Anders Schröder (MP) | – | – | |||||||||||||||
Ulrika Carlsson i Skövde (C) | – | – | |||||||||||||||
Ali Esbati (V) | – | – | |||||||||||||||
Robert Halef (KD) | – | – | |||||||||||||||
Serkan Köse (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Weimer (L) | – | – | |||||||||||||||
Mathias Sundin (L) | – | – | |||||||||||||||
Shadiye Heydari (S) | – | – | |||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | – | – | |||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) extra suppleant | – | – | |||||||||||||||
Jamal Mouneimne (S) extra suppleant | – | – | |||||||||||||||
Anna Wikström (S) extra suppleant | – | – | |||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som har deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.