Protokoll utskottssammanträde 2016/17:27
Utskottens protokollArbetsmarknadsutskottets protokoll 2016/17:27
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:27 |
DATUM | 2017-05-11 |
TID | 10.00-10.09 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Insatsen Förberedande och orienterande utbildning (AU13) Utskottet behandlade skrivelse 2016/17:87 och motioner. Ärendet bordlades. | |||||||||||||||||
§ 2 | Åtgärder mot diskriminering (AU14) Utskottet behandlade motioner. Ärendet bordlades. | |||||||||||||||||
§ 3 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:26. | |||||||||||||||||
§ 4 | Övriga frågor Eva-Lena Jansson (S) återrapporterade från mötet med Europarådet, GRETA, den 9 maj 2017. | |||||||||||||||||
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen den 16 maj 2017 kl. 11.00. Vid protokollet Justeras den 16 maj 2017 | |||||||||||||||||
ARBETSMARKNADSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:27 | ||||||||||||||||
§ 1-3 | § 4-5 |
| ||||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
Raimo Pärssinen (S), ordf. | X | X | ||||||||||||||||
Elisabeth Svantesson (M), vice ordf. | X | X | ||||||||||||||||
Annelie Karlsson (S) | ||||||||||||||||||
Jessika Roswall (M) | X | X | ||||||||||||||||
Ann-Christin Ahlberg (S) | ||||||||||||||||||
Sven-Olof Sällström (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Niklas Wykman (M) | X | X | ||||||||||||||||
Patrik Björck (S) | X | X | ||||||||||||||||
Annika Qarlsson (C) | ||||||||||||||||||
Marco Venegas (MP) | X | X | ||||||||||||||||
Christian Holm Barenfeld (M) | X | X | ||||||||||||||||
Eva-Lena Jansson (S) | X | X | ||||||||||||||||
Magnus Persson (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | X | |||||||||||||||||
Ali Esbati (V) | X | X | ||||||||||||||||
Désirée Pethrus (KD) | X | X | ||||||||||||||||
Helén Pettersson i Umeå (S) | X | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Magnus Manhammar (S) | X | X | ||||||||||||||||
Erik Andersson (M) | O | O | ||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | ||||||||||||||||||
Boriana Åberg (M) | ||||||||||||||||||
Kerstin Nilsson (S) | ||||||||||||||||||
Paula Bieler (SD) | ||||||||||||||||||
Eva Lohman (M) | ||||||||||||||||||
Johan Andersson (S) | ||||||||||||||||||
Johanna Jönsson (C) | ||||||||||||||||||
Rickard Persson (MP) | ||||||||||||||||||
Lisbeth Sundén Andersson (M) | ||||||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | ||||||||||||||||||
Mattias Karlsson (SD) | ||||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | ||||||||||||||||||
Christina Höj Larsen (V) | ||||||||||||||||||
Annika Eclund (KD) | ||||||||||||||||||
Jasenko Omanovic (S) | ||||||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | ||||||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | ||||||||||||||||||
Maria Ferm (MP) | ||||||||||||||||||
Annika Hirvonen Falk (MP) | ||||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | X | X | ||||||||||||||||
Rossana Dinamarca (V) | ||||||||||||||||||
Penilla Gunther (KD) | ||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | ||||||||||||||||||
Mats Persson (L) | ||||||||||||||||||
Fredrik Schulte (M) | ||||||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | ||||||||||||||||||
Lars Mejern Larsson (S) | ||||||||||||||||||
Anders Lönnborg (S) extra suppleant | X | X | ||||||||||||||||
Camilla Mårtensen (L) extra suppleant | ||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.