Protokoll utskottssammanträde 2016/17:33
Utskottens protokollSocialutskottets protokoll 2016/17:33
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:33 |
DATUM | 2017-03-30 |
TID | 09.30–10.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Information från Kommissionen för jämlik hälsa Ordförande Olle Lundberg med medarbetare informerade om delbetänkandet För en god och jämlik hälsa – En utveckling av det folkhälsopolitiska ramverket, SOU 2017:4. Deltagare se bilaga 2. |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:32. |
§ 3 | Hälso- och sjukvårdsfrågor (SoU10) Utskottet behandlade motioner om hälso- och sjukvårdsfrågor.
|
§ 4 | Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade kort om planeringen och meddelade att den 6 april besöker en parlamentarisk delegation från Jordanien riksdagen och önskar träffa bl.a. socialutskottet. De ledamöter som önskar delta kan anmäla sitt intresse till kansliet. |
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen |
Vid protokollet Justeras den 4 april 2017 |
SOCIALUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 | |||||||||||||||||
§ 1-5 | § | § | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||
Emma Henriksson (KD), ordf. | X | ||||||||||||||||||
Anna-Lena Sörenson (S), vice ordf. | X | ||||||||||||||||||
Cecilia Widegren (M) | X | ||||||||||||||||||
Lennart Axelsson (S) | X | ||||||||||||||||||
Katarina Brännström (M) | X | ||||||||||||||||||
Catharina Bråkenhielm (S) | |||||||||||||||||||
Per Ramhorn (SD) | X | ||||||||||||||||||
Amir Adan (M) | X | ||||||||||||||||||
Mikael Dahlqvist (S) | X | ||||||||||||||||||
Anders W Jonsson (C) | |||||||||||||||||||
Jan Lindholm (MP) | X | ||||||||||||||||||
Jenny Petersson (M) | |||||||||||||||||||
Kristina Nilsson (S) | |||||||||||||||||||
Carina Herrstedt (SD) | X | ||||||||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | |||||||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | X | ||||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | X | ||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||
Yasmine Larsson (S) | X | ||||||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | X | ||||||||||||||||||
Håkan Bergman (S) | |||||||||||||||||||
Finn Bengtsson (M) | |||||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | |||||||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | |||||||||||||||||||
Arhe Hamednaca (S) | |||||||||||||||||||
Staffan Danielsson (C) | X | ||||||||||||||||||
Stefan Nilsson (MP) | O | ||||||||||||||||||
Thomas Finnborg (M) | |||||||||||||||||||
Berit Högman (S) | |||||||||||||||||||
Christina Östberg (SD) | O | ||||||||||||||||||
Christina Örnebjär (L) | |||||||||||||||||||
Maj Karlsson (V) | O | ||||||||||||||||||
Penilla Gunther (KD) | |||||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | |||||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | X | ||||||||||||||||||
Emma Carlsson Löfdahl (L) | |||||||||||||||||||
Anette Åkesson (M) | |||||||||||||||||||
Larry Söder (KD) | |||||||||||||||||||
Annika Qarlsson (C) | |||||||||||||||||||
Veronica Lindholm (S) | |||||||||||||||||||
Emilia Töyrö (S) | |||||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||||
Eva Lohman (M) | |||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.