Protokoll utskottssammanträde 2016/17:40
Utskottens protokollMiljö- och jordbruksutskottets protokoll 2016/17:40
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:40 |
DATUM | 2017-06-08 |
TID | 08.00 – 08.20 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Ny suppleant Anders Schröder (MP) hälsades välkommen till sitt första sammanträde som suppleant i miljö- och jordbruksutskottet. | |
§ 2 | Jordbruks- och fiskeråd 12 juni 2017 Statssekreterare Elisabeth Backteman med medarbetare lämnade information inför Jordbruks- och fiskerådet den 12 juni 2017. | |
§ 3 | Utskottets arbetsplan Utskottets arbetsplan för första delen av hösten 2017 anmäldes och lämnades utan erinran. | |
§ 4 | Övriga frågor
| |
§ 5 | Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 15 juni 2017 kl. 08.00. | |
Vid protokollet Justeras den 15 juni 2017 Matilda Ernkrans |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till prot. 2016/17:40 | |||||||||||
§ 1 | § 2 - 5 | ||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||
LEDAMÖTER | |||||||||||||
Matilda Ernkrans (S), ordf. | - | - | |||||||||||
Kristina Yngwe (C), vice ordf. | X | X | |||||||||||
Jonas Jacobsson Gjörtler (M) | X | X | |||||||||||
Isak From (S) | X | X | |||||||||||
Johan Hultberg (M) | X | X | |||||||||||
Sara Karlsson (S) | X | X | |||||||||||
Martin Kinnunen (SD) | X | X | |||||||||||
Åsa Coenraads (M) | X | X | |||||||||||
Johan Büser (S) | X | X | |||||||||||
Stina Bergström (MP) | - | - | |||||||||||
Gunilla Nordgren (M) | X | X | |||||||||||
Monica Haider (S) | X | X | |||||||||||
Runar Filper (SD) | X | X | |||||||||||
Lars Tysklind (L) | - | - | |||||||||||
Jens Holm (V) | X | X | |||||||||||
Lars-Axel Nordell (KD) | X | X | |||||||||||
Marianne Pettersson (S) | X | X | |||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||
Petra Ekerum (S) | - | X | |||||||||||
Jesper Skalberg Karlsson (M) | X | O | |||||||||||
Åsa Westlund (S) | |||||||||||||
Lars-Arne Staxäng (M) | |||||||||||||
Pyry Niemi (S) | |||||||||||||
- (SD) | |||||||||||||
Cecilie Tenfjord-Toftby (M) | |||||||||||||
Kristina Nilsson (S) | |||||||||||||
Rickard Nordin (C) | |||||||||||||
Emma Nohrén (MP) | |||||||||||||
Sten Bergheden (M) | |||||||||||||
Mikael Dahlqvist (S) | |||||||||||||
Cassandra Sundin (SD) | |||||||||||||
Nina Lundström (L) | X | X | |||||||||||
Wiwi-Anne Johansson (V) | |||||||||||||
Sofia Damm (KD) | |||||||||||||
Elin Lundgren (S) | |||||||||||||
Josef Fransson (SD) | |||||||||||||
Mikael Eskilandersson (SD) | |||||||||||||
Anders Schröder (MP) | X | X | |||||||||||
Eskil Erlandsson (C) | |||||||||||||
Emma Wallrup (V) | |||||||||||||
Birger Lahti (V) | |||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||
Emma Carlsson Löfdahl (L) | |||||||||||||
Said Abdu (L) | |||||||||||||
Magnus Manhammar (S) | |||||||||||||
Larry Söder (KD) | |||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.