Protokoll utskottssammanträde 2016/17:45
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2016/17:45
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:45 |
DATUM | 2017-06-15 |
TID | 10:00–10.35 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Information om undantag från kravet på lärarlegitimation Statssekreteraren Helene Öberg, ämnesråden Anna Gudmundsson och Per Eriksson och departementssekreteraren Kristina Lundström, samtliga från Utbildningsdepartementet, informerade om undantag från kravet på lärarlegitimation. | ||
EU-information om halvtidsuppföljningen av Erasmus+ Statssekreteraren Helene Öberg, ämnesråden Anna Gudmundsson och Per Eriksson och departementssekreteraren Kristina Lundström, samtliga från Utbildningsdepartementet, informerade om halvtidsuppföljningen av Erasmus+. Underlag för informationen Promemoria (dnr 2295-2016/17). | ||
Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:44. | ||
Anmälningar Inkomna skrivelser anmäldes enligt bilaga 2. | ||
Inkomna EU-dokument Inkomna EU-dokument anmäldes enligt bilaga 3. | ||
Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning för 2016 (UbU24) Utskottet fortsatte behandlingen av redogörelserna 2016/17:RR3 och 2016/17:RJ1. Utskottet justerade betänkande 2016/17:UbU24. | ||
Rätt att fullfölja introduktionsprogram i gymnasieskolan efter flytt till annan kommun (UbU25) Utskottet behandlade proposition 2016/17:190. Ärendet bordlades. | ||
Fråga om utskottsinitiativ angående rätt för kvalificerade lärare med utländsk bakgrund att undantas från kravet på lärarlegitimation Utskottet fortsatte behandlingen av fråga om utskottsinitiativ angående rätt för kvalificerade lärare med utländsk bakgrund att undantas från kravet på lärarlegitimation. Ärendet bordlades. | ||
Nästa sammanträde Höstens arbete planeras att inledas den 14 september 2017. | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras måndagen den 19 juni 2017 Lena Hallengren |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:45 | |||||||||||||||
§ 1 | § 2 | § 3-5 | § 6 | § 7–9 | |||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Lena Hallengren (S), ordförande | |||||||||||||||||
Christer Nylander (L), vice ordförande | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Camilla Waltersson Grönvall (M) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Thomas Strand (S) | |||||||||||||||||
Betty Malmberg (M) | X | X | X | O | |||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Stefan Jakobsson (SD) | X | X | X | X | |||||||||||||
Michael Svensson (M) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Håkan Bergman (S) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Ulrika Carlsson (C) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Elisabet Knutsson (MP) | |||||||||||||||||
Erik Bengtzboe (M) | |||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | X | X | X | X | |||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Annica Eclund (KD) | |||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Lena Emilsson (S) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Eva Sonidsson (S) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Ida Drougge (M) | O | O | O | X | X | ||||||||||||
Olle Thorell (S) | |||||||||||||||||
Crister Spets (SD) | O | X | O | O | O | ||||||||||||
Marianne Pettersson (S) | |||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | O | O | O | O | O | ||||||||||||
Niclas Malmberg (MP) | |||||||||||||||||
Hanif Bali (M) | |||||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | |||||||||||||||||
Christina Östberg (SD) | |||||||||||||||||
Roger Haddad (L) | |||||||||||||||||
Linda Snecker (V) | |||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Nina Kain (SD) | |||||||||||||||||
Emma Hult (MP) | X | X | X | X | X | ||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | |||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | |||||||||||||||||
Maria Weimer (L) | |||||||||||||||||
Christina Örnebjär (L) | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | |||||||||||||||||
Aron Modig (KD) | |||||||||||||||||
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) | |||||||||||||||||
Björn Rubenson (KD) | O | O | O | O | O | ||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.