Protokoll utskottssammanträde 2016/17:5
Utskottens protokollUtrikesutskottets protokoll 2016/17:5
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:5 |
DATUM | 2016–10–18 |
TID | 11:00–11:40 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | FN:s generalförsamlings resolution om kärnvapen Utrikesminister Margot Wallström, UD, nedrustningsambassadör Eva Walder, UD, biträdande enhetschef Carl Magnus Eriksson, NIS och politiskt sakkunnig Magnus Nilsson, UD informerade om FN:s generalförsamlings resolution om kärnvapen. Ledamöternas frågor besvarades. |
§ 2 § 2 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 20 oktober 2016 kl. 09.30 |
Vid protokollet John Wernberg Justeras den 27 oktober 2016 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2016/17:5 | |||||||||||||||
§ 1-4 | § | § | § | § | |||||||||||||
N | |||||||||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) | X | ||||||||||||||||
Karin Enström (M) | X | ||||||||||||||||
Olle Thorell (S) | – | ||||||||||||||||
Sofia Arkelsten (M) | X | ||||||||||||||||
Katarina Köhler (S) | – | ||||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | X | ||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | – | ||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | – | ||||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | X | ||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | X | ||||||||||||||||
Göran Pettersson (M) | X | ||||||||||||||||
Krister Örnfjäder (S) | X | ||||||||||||||||
Björn Söder (SD) | – | ||||||||||||||||
Birgitta Ohlsson (L) | X | ||||||||||||||||
Hans Linde (V) | X | ||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | X | ||||||||||||||||
Maria Andersson Willner (S) | O | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Emilia Töyrä (S) | X | ||||||||||||||||
Sotiris Delis (M) | O | ||||||||||||||||
Anders Österberg (S) | X | ||||||||||||||||
Tobias Billström (M) | – | ||||||||||||||||
Kent Härstedt (S) | – | ||||||||||||||||
Jeff Ahl (SD) | – | ||||||||||||||||
Ulrika Karlsson i Uppsala (M) | – | ||||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | – | ||||||||||||||||
Ola Johansson (C) | – | ||||||||||||||||
Emma Nohrén (MP) | – | ||||||||||||||||
Hans Wallmark (M) | X | ||||||||||||||||
Yilmaz Kerimo (S) | – | ||||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | – | ||||||||||||||||
Tina Acketoft (L) | – | ||||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | – | ||||||||||||||||
Jakob Forssmed (KD) | – | ||||||||||||||||
Carin Jämtin (S) | – | ||||||||||||||||
Anti Avsan (M) | – | ||||||||||||||||
Johan Nissinen (SD) | X | ||||||||||||||||
Pavel Gamov (SD) | – | ||||||||||||||||
Anders Schröder (MP) | – | ||||||||||||||||
Ulrika Carlsson i Skövde (C) | – | ||||||||||||||||
Ali Esbati (V) | – | ||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | – | ||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | – | ||||||||||||||||
Maria Weimer (L) | – | ||||||||||||||||
Mathias Sundin (L) | – | ||||||||||||||||
Shadiye Heydari (S) | – | ||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | – | ||||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) extra suppleant | X | ||||||||||||||||
Jamal Mouneimne (S) extra suppleant | X | ||||||||||||||||
Anna Wikström (S) extra suppleant | – | ||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som har deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.