Protokoll utskottssammanträde 2017/18:27

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2017/18:27

RIKSDAGEN

ARBETSMARKNADSUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2017/18:27

DATUM

2018-03-13

TID

11.00–11.12

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokoll 2017/18:26.

§ 2

Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering (AU10)

Utskottet behandlade motioner.

Ärendet bordlades.

§ 3

Arbetsrätt (AU9)

Utskottet fortsatte behandlingen av motioner.

Ärendet bordlades.

§ 5

Kanslimeddelanden

Kansliet informerade om aktuella EU-frågor.

§ 6

Övriga frågor

Utskottet beslutade att en avslutningsmiddag med utskottet kommer att äga rum tisdagen den 15 maj 2018.

§ 7

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen den 27 mars 2018 kl. 11.00.

Vid protokollet

Justeras den 27 mars 2018

ARBETSMARKNADSUTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll 2017/18:27

§ 1

§ 2–7

LEDAMÖTER

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

Raimo Pärssinen (S), ordf.

X

X

Jessica Polfjärd (M), vice ordf.

X

X

Annelie Karlsson (S)

Jessika Roswall (M)

X

X

Ann-Christin Ahlberg (S)

X

X

Sven-Olof Sällström (SD)

X

X

Jan Ericson (M)

O

Patrik Björck (S)

X

Annika Qarlsson (C)

Marco Venegas (MP)

X

X

Christian Holm Barenfeld (M)

X

X

Eva-Lena Jansson (S)

X

X

Magnus Persson (SD)

X

X

Said Abdu (L)

Ali Esbati (V)

O

O

Désirée Pethrus (KD)

Helén Pettersson i Umeå (S)

SUPPLEANTER

Magnus Manhammar (S)

Erik Andersson (M)

X

X

Serkan Köse (S)

X

X

Boriana Åberg (M)

Kerstin Nilsson (S)

Paula Bieler (SD)

Eva Lohman (M)

Johan Andersson (S)

Johanna Jönsson (C)

X

X

Rickard Persson (MP)

Lisbeth Sundén Andersson (M)

Paula Holmqvist (S)

Mattias Karlsson (SD)

Maria Arnholm (L)

Christina Höj Larsen (V)

X

X

Annika Eclund (KD)

Jasenko Omanovic (S)

Johnny Skalin (SD)

Markus Wiechel (SD)

Maria Ferm (MP)

Mats Pertoft (MP) ersättare för Annika Hirvonen Falk

Fredrik Christensson (C)

Rossana Dinamarca (V)

Penilla Gunther (KD)

Robert Hannah (L)

X

X

Mats Persson (L)

Fredrik Schulte (M)

Johanna Haraldsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Lars-Axell Nordell (KD)

EXTRASUPPLEANTER

Erik Slottner (KD)

X

X

N= Närvarande

V= Votering

X = ledamöter som deltagit i handläggningen

O= ledamöter som härutöver har varit närvarande