Protokoll utskottssammanträde 2018/19:13
Utskottens protokollJustitieutskottets protokoll 2018/19:13
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:13 |
DATUM | 2018-12-12 |
TID | 18.00-18.10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Utgiftsområde 4 Rättsväsendet (JuU1) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:1 och motioner. Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU1. S-, SD-, C-, V-, L- och MP-ledamöterna anmälde särskilda yttranden. | |
§ 2 | Nästa sammanträde Torsdagen den 13 december 2018 kl. 10.00. | |
Vid protokollet Virpi Torkkola Justeras den 24 januari 2019 Fredrik Lundh Sammeli |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:13 | |||||||||||||||
§ 1-2 | § | § | § | § | |||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | ||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) vice ordf. | X | ||||||||||||||||
Tomas Tobé (M) | X | ||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | X | ||||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | X | ||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | X | ||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | ||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | - | ||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | X | ||||||||||||||||
Kristina Axén Olin (M) | X | ||||||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | X | ||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | ||||||||||||||||
Carina Ödebrink (S) | X | ||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | X | ||||||||||||||||
Henrik Vinge (SD) | X | ||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | - | ||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | O | ||||||||||||||||
Josefin Malmqvist (M) | |||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | |||||||||||||||||
Alexandra Anstrell (M) | |||||||||||||||||
Richard Jomshoff (SD) | |||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | |||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | X | ||||||||||||||||
Jessica Thunander (V) | O | ||||||||||||||||
Arin Karapet (M) | |||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | |||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | |||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | |||||||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | |||||||||||||||||
Annica Hjerling (MP) | |||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | |||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | |||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Annika Hirvonen Falk (MP) | X | ||||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | |||||||||||||||||
Hanna Gunnarsson (V) | |||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som har varit närvarande Förteckningen uppdat. 2018-10-16 |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.