Protokoll utskottssammanträde 2018/19:21
Utskottens protokollJustitieutskottets protokoll 2018/19:21
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:21 |
DATUM | 2019-03-14 |
TID | 10.30-10.45, 10.55-11.35 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Beslut om närvaro Utskottet beslutade att prao-elev Sam Rajabi fick närvara under sammanträdet. | |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:20. | |
§ 3 | Anpassning av lagen om passagerarregister till EU:s dataskyddsreform (JuU18) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:37. Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU18. V-ledamoten anmälde särskilt yttrande. | |
§ 4 | Genomförande av rättshjälpsdirektivet (JuU20) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:42 Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU20. S-, V-, L- och MP-ledamöterna anmälde reservationer. V-ledamoten anmälde särskilt yttrande. | |
§ 5 | Unga lagöverträdare (JuU15) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner från allmänna motionstiden 2018. Ärendet bordlades. | |
§ 6 | Ett EU som skyddar: ett initiativ för att utsträcka Europeiska åklagarmyndighetens befogenheter till att även omfatta gränsöverskridande terroristbrott (JuU19) Utskottet fortsatte behandlingen av att granska kommissionens meddelande COM(2018) 641. Ärendet bordlades. | |
§ 7 | Kriminalvårdsfrågor (JuU13) Utskottet behandlade motioner från allmänna motionstiden 2018. Ärendet bordlades. | |
§ 8 | Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser anmäldes, bilaga 2. | |
§ 9 | Besök av inrikesminister Mikael Damberg Inrikesminister Mikael Damberg med medarbetare informerade om den svenska gränskontrollen. | |
§ 10 | Nästa sammanträde Tisdagen den 26 mars 2019 kl. 11.00. | |
Vid protokollet Virpi Torkkola Justeras den 26 mars 2019 Fredrik Lundh Sammeli |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:21 | ||||||||||||||||||||||||||||||
§ 1-10 | § | § | § | § | ||||||||||||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||||||||||||||||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) vice ordf. | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Forssell (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Carina Ödebrink (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Juno Blom (L) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Vinge (SD) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | O | |||||||||||||||||||||||||||||||
Sten Bergheden (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Josefin Malmqvist (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Richard Jomshoff (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Jessica Thunander (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Arin Karapet (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Alexandra Anstrell (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Karolina Skog (MP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | O | |||||||||||||||||||||||||||||||
Hanna Gunnarsson (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Thomsson (C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Mattias Ottosson (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Edin (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som har varit närvarande Förteckningen uppdat. 2019-03-13 |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.