Protokoll utskottssammanträde 2018/19:25
Utskottens protokollJustitieutskottets protokoll 2018/19:25
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:25 |
DATUM | 2019-04-11 |
TID | 10.00-10.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Beslut om närvaro Utskottet beslutade att praktikanterna Carl Lindfelt och Karin Hall fick närvara på sammanträdet. | |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:24. | |
§ 3 | Polisfrågor (JuU10) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner från allmänna motionstiden 2018. Ärendet bordlades. | |
§ 4 | Kriminalvårdsfrågor (JuU13) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner från allmänna motionstiden 2018. Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU13. S-, M-, SD-, C-, V-, KD-, L-, och MP -ledamöterna anmälde reservationer. | |
§ 5 | Terrorism (JuU16) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner från allmänna motionstiden 2018. Ärendet bordlades. | |
§ 6 | Högsta domstolens sammansättning i utlämningsärenden (JuU17) Utskottet behandlade proposition 2018/19:60. Ärendet bordlades. | |
§ 7 | Riksdagens skrivelser till regeringen – åtgärder under 2018 (JuU2y) Utskottet behandlade fråga om yttrande till konstitutionsutskottet över skrivelse 2018/19:75. Ärendet bordlades. | |
§ 8 | Uppföljning och utvärdering Utskottet beslutade att inrätta en Uppföljnings och utvärderingsgrupp. | |
§ 9 | EU-frågor Inkomna EU-dokument anmäldes, se bilaga 2. | |
§ 10 | Polisfrågor (JuU10) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner från allmänna motionstiden 2018. Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU10. S-, M-, SD-, C-, V-, KD-, L-, och MP-ledamöterna anmälde reservationer. C- och L-ledamöterna anmälde särskilda yttranden. | |
§ 11 | Nästa sammanträde Torsdagen den 25 april 2019 kl. 10.00. | |
Vid protokollet Virpi Torkkola Justeras den 25 april 2019 Fredrik Lundh Sammeli |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:25 | ||||||||||||||||||||||||||||||
§ 1-11 | § | § | § | § | ||||||||||||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||||||||||||||||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) vice ordf. | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Forssell (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Carina Ödebrink (S) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Juno Blom (L) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Vinge (SD) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | - | |||||||||||||||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | O | |||||||||||||||||||||||||||||||
Sten Bergheden (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Josefin Malmqvist (M) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Richard Jomshoff (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Jessica Thunander (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Arin Karapet (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Alexandra Anstrell (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | X | |||||||||||||||||||||||||||||||
Karolina Skog (MP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Hanna Gunnarsson (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Thomsson (C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Mattias Ottosson (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Edin (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Mattias Vepsä (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som har varit närvarande Förteckningen uppdat. 2019-04-03 |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.