Protokoll utskottssammanträde 2018/19:27
Utskottens protokollKulturutskottets protokoll 2018/19:27
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
KULTURUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:27 |
DATUM | Torsdagen den 12 mars 2019 |
TID | Kl. 11.00–11.50 |
NÄRVARANDE | Se bilaga |
§ 1 | Justering av protokoll |
Justerades protokoll 2018/19:26 av den 7 mars 2019. | |
§ 2 | Minoritetsfrågor (KrU1y) |
Fortsattes behandlingen av yttrande till konstitutionsutskottet över motionerna 2018/19:4 (SD), 2018/19:556 (L) och 2018/19:2423 (C) (jfr prot. 2018/19:25.7). | |
§ 3 | Information från civilminister Ardalan Shekarabi |
Civilminister Ardalan Shekarabi, statssekreterare Alejandro Firpo, politiskt sakkunnig Mattias Kristenson, departementssekreterarna Fredrik Sandström och Christina Skogh och pressekreterare Viktor Nyberg, Finansdepartementet, informerade om en omreglerad spelmarknad samt besvarade frågor från utskottets ledamöter. | |
§ 4 | Frågor om konstarterna och film (KrU13) |
Fortsattes behandlingen av motioner om konstarterna och film (jfr prot. 2018/19:25.6). | |
§ 5 | Inkommen skrivelse |
Kanslichefen anmälde en inkommen skrivelse (dnr 1749-2018/19). | |
§ 6 | Resefrågor |
Diskuterades frågan om utskottets utrikes resor under den innevarande mandatperioden. |
§ 7 | Nästa sammanträde | |
Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen | ||
Vid protokollet Tina Hökebro Bergh Justeras Christer Nylander Bilaga Närvaroförteckning |
| Bilaga | ||||||||||||||||
§§ | 1–2 | 3–7 | |||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||
Christer Nylander (L), ordf. | D | D | |||||||||||||||
Vasiliki Tsouplaki (V), förste vice ordf. | – | D | |||||||||||||||
Lotta Finstorp (M), andre vice ordf. | D | D | |||||||||||||||
Lawen Redar (S), tredje vice ordf. | D | D | |||||||||||||||
Hans Hoff (S) | D | D | |||||||||||||||
Annicka Engblom (M) | D | D | |||||||||||||||
Aron Emilsson (SD) | D | D | |||||||||||||||
Lars Mejern Larsson (S) | D | D | |||||||||||||||
Per Lodenius (C) | D | D | |||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | D | D | |||||||||||||||
Angelika Bengtsson (SD) | D | D | |||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | D | D | |||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | D | D | |||||||||||||||
Åsa Karlsson (S) | D | D | |||||||||||||||
Jonas Andersson i Linköping (SD) | D | D | |||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | D | D | |||||||||||||||
Viktor Wärnick (M) | D | D | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | N | N | |||||||||||||||
John Weinerhall (M) | N | N | |||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | |||||||||||||||||
Marta Obminska (M) | |||||||||||||||||
Cassandra Sundin (SD) | N | N | |||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | |||||||||||||||||
Peter Helander (C) | |||||||||||||||||
Jon Thorbjörnson (V) | |||||||||||||||||
Ulrika Jörgensen (M) | |||||||||||||||||
Mattias Karlsson i Norrhult (SD) | |||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | |||||||||||||||||
Vakant | |||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | |||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | |||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | |||||||||||||||||
Emma Hult (MP) | |||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | |||||||||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | |||||||||||||||||
Sara Seppälä (SD) | |||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | |||||||||||||||||
Momodou Malcolm Jallow (V) | |||||||||||||||||
Jimmy Loord (KD) | |||||||||||||||||
Michael Anefur (KD) | |||||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | |||||||||||||||||
Sara Heikkinen Breitholtz (S) | |||||||||||||||||
Helena Bouveng (M) | |||||||||||||||||
Anmärkning: I kolumn N anges vilka ledamöter som har deltagit i handläggningen. I kolumn V anges i förekommande fall hur resp. ledamot har voterat. D=Närvarande och deltagit i beslutet. N=Närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.