Protokoll utskottssammanträde 2018/19:30
Utskottens protokollJustitieutskottets protokoll 2018/19:30
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:30 |
DATUM | 2019-05-16 |
TID | 10.00-10.25 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:JuU29 |
§ 2 | Personuppgiftsbehandling i viss verksamhet som rör allmän ordning och säkerhet - anpassningar till EU:s dataskyddsreform (JuU26) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/18:65. Utskottet justerade betänkande 2018/19:JuU26. |
§ 3 | Vårändringsbudget för 2019 (JuU3y)
Utskottet justerade yttrande 2018/19:JuU3y. M-, SD- och KD-ledamöterna anmälde avvikande meningar. Denna paragraf förklarades omedelbart justerad. |
§ 4 | Datalagring vid brottsbekämpning – anpassningar till EU-rätten (JuU27) Utskottet behandlade proposition 2018/19:86 och motioner. Ärendet bordlades. |
§ 5 | Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt (JuU28) Utskottet behandlade proposition 2018/19:96 och motioner. Ärendet bordlades. |
§ 6 | Vapenfrågor (JuU29) Utskottet behandlade motioner från allmänna motionstiden 2018. Ärendet bordlades. |
§ 7 | Utskottsinitiativ SD-ledamöterna förslog ett utskottsinitiativ enligt bilaga 2. Ärendet bordlades. |
§ 8 | EU-frågor Inkomna EU-dokument anmäldes, se bilaga 3. |
§ 9 | Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser anmäldes, bilaga 4. |
§ 10 | Nästa sammanträde Tisdagen den 28 maj 2019 kl. 11.00. |
Vid protokollet
Virpi Torkkola
Justeras den 28 maj 2019
Fredrik Lundh Sammeli
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:30 | ||||||||||||||||||||||||||||||
§ 1-5 | § 6-10 | § | § | § | ||||||||||||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||||||||||||||||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) vice ordf. | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Forssell (M) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | - | - | ||||||||||||||||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ellen Juntti (M) | X | O | ||||||||||||||||||||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Carina Ödebrink (S) | - | - | ||||||||||||||||||||||||||||||
Juno Blom (L) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Vinge (SD) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Sten Bergheden (M) | O | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Josefin Malmqvist (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Richard Jomshoff (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||||
Jessica Thunander (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Arin Karapet (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Alexandra Anstrell (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Karolina Skog (MP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Bo Broman (SD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Hanna Gunnarsson (V) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lars Thomsson (C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Mattias Ottosson (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Henrik Edin (L) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Mattias Vepsä (S) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som har varit närvarande Förteckningen uppdat. 2019-05-10 |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.