Protokoll utskottssammanträde 2018/19:33
Utskottens protokollKulturutskottets protokoll 2018/19:33
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
KULTURUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:33 |
DATUM | Torsdagen den 11 april 2019 |
TID | Kl. 9.30–11.00 |
NÄRVARANDE | Se bilaga |
§ 1 | Justering av protokoll | |
Justerades protokoll 2018/19:32 av den 9 april 2019. | ||
§ 2 | Civila samhället inklusive trossamfund (KrU15) | |
Fortsattes behandlingen av motioner om det civila samhället inklusive trossamfund (jfr prot. 2018/19:29.4 och 2018/19:32.4). | ||
§ 3 | Fråga om närvaro | |
Utskottet beslutade att föredragande Kristina Örtenhed, konstitutionsutskottet, får närvara under § 4 Information från TU – Medier i Sverige. | ||
§ 4 | Information från TU – Medier i Sverige | |
Vd för TU – Medier i Sverige Jeanette Gustafsdotter, ordförande Nya Wermlands Tidningen Victoria Svanberg, chefredaktör och ansvarig utgivare Gefle Dagblad Anders Ingvarsson, chefredaktör och ansvarig utgivare Västerbottens-Kuriren Jessica Wennberg, chefredaktör för Sydsvenskan och ansvarig utgivare Helsingborgs Dagblad Pia Rehnquist samt analys- och opinionsansvarig TU Tobias Lindberg, informerade om sin verksamhet samt besvarade frågor från utskottets ledamöter. Föredragande Kristina Örtenhed, konstitutionsutskottet och den politiske sekreteraren Karl Efraimsson (SD) närvarade under denna punkt. | ||
§ 5 | Allmänna kulturfrågor (KrU12) | |
Utskottet behandlade motioner om allmänna kulturfrågor. | ||
§ 6 | Skrivelse 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 | |
Utskottet behandlade frågan om yttrande till utrikesutskottet över regeringens skrivelse 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018. | ||
§ 7 | Nästa sammanträde | |
Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen | ||
Vid protokollet Tina Hökebro Bergh Justeras Christer Nylander Bilaga Närvaroförteckning |
| Bilaga | ||||||||||||||||
§§ | 1 | 2 | 3 | 4 | 5–7 | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||
Christer Nylander (L), ordf. | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Vasiliki Tsouplaki (V), förste vice ordf. | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Lotta Finstorp (M), andre vice ordf. | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Lawen Redar (S), tredje vice ordf. | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Hans Hoff (S) | D | D | D | D | – | ||||||||||||
Annicka Engblom (M) | – | – | – | – | – | ||||||||||||
Aron Emilsson (SD) | D | D | D | D | – | ||||||||||||
Lars Mejern Larsson (S) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Per Lodenius (C) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | – | – | – | – | – | ||||||||||||
Angelika Bengtsson (SD) | N | N | N | D | D | ||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Roland Utbult (KD) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Åsa Karlsson (S) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Jonas Andersson i Linköping (SD) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Viktor Wärnick (M) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | – | N | N | N | D | ||||||||||||
John Weinerhall (M) | D | D | D | D | D | ||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | |||||||||||||||||
Marta Obminska (M) | |||||||||||||||||
Cassandra Sundin (SD) | D | D | D | N | D | ||||||||||||
Pyry Niemi (S) | |||||||||||||||||
Peter Helander (C) | |||||||||||||||||
Jon Thorbjörnson (V) | |||||||||||||||||
Ulrika Jörgensen (M) | |||||||||||||||||
Mattias Karlsson i Norrhult (SD) | |||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | |||||||||||||||||
Vakant | |||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | |||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | |||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | |||||||||||||||||
Emma Hult (MP) | |||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | D | D | – | – | – | ||||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | |||||||||||||||||
Sara Seppälä (SD) | |||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | |||||||||||||||||
Momodou Malcolm Jallow (V) | |||||||||||||||||
Vakant | |||||||||||||||||
Michael Anefur (KD) | |||||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | |||||||||||||||||
Sara Heikkinen Breitholtz (S) | |||||||||||||||||
Helena Bouveng (M) | |||||||||||||||||
Anmärkning: I kolumn N anges vilka ledamöter som har deltagit i handläggningen. I kolumn V anges i förekommande fall hur resp. ledamot har voterat. D=Närvarande och deltagit i beslutet. N=Närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.